Śmiech to samo zdrowie! Jak przekonują naukowcy, wystarczy zaledwie kilka sekund śmiechu dziennie, by dotlenić organizm. Pozytywne emocje mają szerokie działania prozdrowotne.

Śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Stymuluje również wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. 

Niesamowita moc uśmiechu - korzyści dla ciała i umysłu

Uśmiech ma naprawdę dużą moc. Ten sposób okazywania radości jest tak ważny, że doczekał się swojego święta. Światowy Dzień Uśmiechu (4 października) został zapoczątkowany w 1999 roku przez Harvey Ball, autora ikonicznego już znaku uśmiechniętej, żółtej buźki tzw. "smiley face".

"Śmiech to zdrowie" to powiedzenie, które wielu z nas słyszało, jednak wymaga ono nowego wymiaru w kontekście jogi śmiechu. Wyobraź sobie, że śmiejesz się nie tylko dla frajdy, ale także dla zdrowia, bo kiedy się śmiejesz, pracują twoje mięśnie, serce uderza mocniej, krew szybciej krąży, a płuca i przepona dostarczają świeżej porcji powietrza do twojego organizmu. Śmiejąc się, produkujesz endorfiny, dzięki którym zyskujesz wewnętrzne poczucie radości, wypełnia cię poczucie szczęścia i zadowolenia, do tego odczuwasz przypływ energii. Na twarzy pojawia się naturalny i serdeczny uśmiech, który może sprzyjać nawiązywaniu nowych relacji - wyjaśnia Karin Lesiak, trenerka jogi śmiechu.

Samodzielna praktyka śmiechu - sposób na dobry nastrój przez cały dzień

Codzienna praktyka, najlepiej o tej samej porze, pozwala na wypracowanie zdrowego nawyku śmiechu. To jak trening dla mózgu. Indyjski lekarz, dr Madan Kataria, w książce "Laughter Yoga. Daily Practices for Health and Happiness" przekonuje, że regularne powtarzanie ćwiczeń wzmacnia połączenia neuronowe i stymuluje produkcję hormonów szczęścia. Tworzy się wówczas swoista "kotwica", dzięki której łatwiej będziemy doświadczać pozytywnych emocji w różnych sytuacjach. Najlepsze efekty można osiągnąć, praktykując rano - dobry nastrój będzie towarzyszyć nam przez cały dzień.

Proste ćwiczenia na początek, rekomendowane przez trenerkę jogi śmiechu - Karin Lesiak:

  • Minuta śmiechu: Wybierz swoją ulubioną piosenkę i przez minutę powtarzaj sylaby "ha-ha-ho-ho" w rytm muzyki. Eksperymentuj z różnymi dźwiękami i intonacją.
  • Śmiech z telefonem komórkowym: Przyłóż do ucha telefon prawdziwy lub taki, który jest wytworem wyobraźni i śmiej się udając, że ktoś opowiedział Ci bardzo zabawny żart.
  • Dziecięcy chichot: Przenieś się w czasie do dzieciństwa i pozwól sobie na spontaniczny, dziecięcy chichot.


O tym, że o uśmiech warto troszczyć się zawsze, od dwunastu lat przypomina program "Dziel się Uśmiechem"! Organizatorzy inicjatywy wskazują, że zdrowe i czyste zęby pomagają w swobodnym wyrażaniu uśmiechu.