Jeśli nie chcecie wrócić z ukropu z jakimś „egzotycznym” wirusem, warto zawczasu pomyśleć o zaszczepianiu się przeciwko chorobom, które występują w kraju, do którego się wybieramy. Chodzi głównie o wyjazdy do krajów Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.

Dominikana, Kenia, Chiny, Kuba, Tajlandia, czy Emiraty Arabskie. Egzotyczne kierunki turystyczne są coraz popularniejsze wśród Polaków.

Wybór szczepień przed zagranicznym wyjazdem zależy od kraju do którego się wybieramy, czasu pobytu, warunków mieszkalnych, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia podróżującego.

Część krajów wymaga szczepień obowiązkowych, inne je tylko zaleca. Zaszczepić należy się najpóźniej 2-3 tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Obecnie, obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółta febra). Jeżeli nie wykonamy go, nie zostaniemy wpuszczeni do Afryki i Ameryki Południowej.

Niektóre państwa na podstawie swojego prawa wizowego wymagają np. ważnego szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Tak jest np. w Arabii Saudyjskiej.

Koszty takich szczepionek nie są małe. Zwykle przekraczają kilkaset złotych. Cena zależy m.in. od liczby dawek, które trzeba przyjąć.

Lekarze przypominają też, że flora bakteryjna Europejczyków jest inna niż mieszkańców niektórych egzotycznych krajów. Jeżeli chcemy uniknąć bólów brzucha i biegunki, należy pamiętać, by w kraju do którego wybieramy się na wakacje pić wodę tylko z pewnego źródła, najlepiej butelkowaną. Nie wolno też jeść surowych warzyw i owoców.