Nie pamiętasz, czy jako dziecko byłeś szczepiony przeciwko odrze i nie wiesz, czy chorowałeś? Możesz się przebadać. Takie testy od kilku dni wykonuje Wojewódzka Stacja Sanepidu w Lublinie. Epidemiolodzy są w stanie stwierdzić, czy jesteśmy odporni.

W związku z ostatnimi doniesieniami o ogniskach odry w Polsce i licznym telefonom od zaniepokojonych mieszkańców, Wojewódzka Stacja Sanepidu w Lublinie uruchomiła w swoim laboratorium nowe badania.

Te badanie daje stuprocentową pewność. Badamy przeciwciała pamięci. One zostają do końca życia po przechorowaniu, ewentualnie po szczepieniu
- wyjaśnia Agata Chruściel, kierownik laboratorium.

Jeśli te przeciwciała są w surowicy to oznacza, że w przeszłości zostaliśmy zaszczepieni albo zachorowaliśmy na odrę.


Urodziłem się na tyle dawno, że na pewno nie byłem szczepiony. A nie przypominam sobie, żebym przechodził odrę. A przecież dla ludzi w podeszłym wieku - jak ja - to choroba bardzo groźna. Jeżeli okaże się, że nie mam tych antyciał, to się zaczepię - mówi jeden z mieszkańców Lublina.

Koszt wykonania badania na życzenie pacjenta to 25 zł. Można zgłaszać się telefonicznie lub po prostu przyjść do lubelskiego laboratorium. W związku z dużym zainteresowaniem badaniami, na wyniki poczekamy kilka dni.

(ks)