Joanna Krupa, polska modelka i celebrytka przyznała się w programie telewizyjnym, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Chodzi o schorzenie autoimmunologiczne.

Modelka przyznała się do swojej choroby podczas wywiadu dla programu "Dzień Dobry TVN" w którym opowiadała o przeprowadzce i planach na przyszłość. Dowiedziałam się, że mam Chorobę Hashimoto od tarczycy. Ostatnio miałam prześwietlenie i mam powiększoną tarczycę, i nie wiadomo od czego - wyznała Krupa.

>>>CHOROBA HASHIMOTO. OBJAWY I LECZENIE<<<

Dodała też, że choroba powoduje jej problemy z wagą. Wiem, że z tarczycą ma problem co druga czy trzecia kobieta i to jest masakra. Woda się zatrzymuje, rano wstajesz i masz oczy napuchnięte. Nie chodzi o to czy jesz więcej czy mniej. Teraz nie mogę schudnąć 2,5 kg. Niby to nie dużo, ale męczy mnie to - dodała Joanna.

Czym jest Choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy.

Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku opisał 4 przypadki tej choroby. Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku natomiast w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, powoli (przez lata) niszczące ten gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów.

Jak często występuje?

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy - występuje u około 5 procent dorosłych kobiet i około 1 procent mężczyzn, choroba Hashimoto jest zaś najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choć częstość występowania choroby Hashimoto zwiększa się z wiekiem (zwłaszcza u osób po 60. roku życia), choroba występuje również u osób młodych i dzieci, często u członków rodziny. Częściej występuje również u pacjentów z innymi chorobami autoimmunologicznymi (np. cukrzycą typu 1, celiakią, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bielactwem, niedokrwistością Addisona i Biermera).

Jak się objawia?

Na początku choroby tarczyca może być powiększona (wole). Obecnie choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn wola. W trakcie dalszego przebiegu tarczyca staje się coraz mniejsza i mogą się pojawić jej guzki. Przewlekłe zapalenie limfocytowe zwykle nie powoduje bólu szyi w okolicy tarczycy.

Opracowanie: