Wirus HIV może przenosić się drogą płciowa, lub przez kontakt z zakażoną krwią, ale sposób w jaki przenika błony śluzowe organizmu pozostaje nieznany. Naukowcom udało się na filmie uchwycić moment, w którym komórki wirusowe infekują organizm.

Dokonali tego naukowcy z paryskiego Institu Cochin. Nagrali oni na żywo infekcję wirusa HIV. Na materiale widać jak limfocyt T, który jest zakażony HIV, zaraża tkankę błony śluzowej cewki moczowej.

Wirus przenika przez synapsę do komórki nabłonka. HIV jest wychwytywany przez komórki odpornościowe organizmu, a po godzinie, gdy transfer wirusa się kończy, synapsa zostaje zerwana.

Największym zaskoczeniem może być fakt, że zainfekowane limfocyty T celowały w komórki nabłonka bezpośrednio powyżej makrofagów.

Makrofagi pozostają w bezruchu, gotowe do wykrycia wirusa, gdy ucieka on z komórek nabłonka, ale nasza obserwacja pozwoliła nam zrozumieć, że synapsa zawsze powstaje na komórkach nabłonkowych, które znajdują się tuż nad  makrofagami. Zachodzi interakcja między nimi, której nie byliśmy w stanie odnotować wcześniej - powiedziała Morgane Bomsel, jedna z autorek odkrycia.

(ag)