W powiecie wieruszowskim odnotowano cztery przypadki odry. Z tego powodu Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny zdecydował o darmowych szczepieniach przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Na odrę zachorowało troje dzieci ze wsi Galewice i lekarka, która miała kontakt z pacjentami. Sanepid zachęca do szczepienia wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z osobami podejrzanymi o zachorowanie.

Inspektorat zobowiązuje też szpitale i ośrodki zdrowia w okolicy, do pilnego zgłaszania podejrzeń zachorowań na odrę.

Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, charakteryzującą się gruboplamistą wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką.

Zakaźność odry jest bardzo duża. Chory na odrę jest zakaźny dla otoczenia 3-5 dni przed wysypką i przez pierwsze 3 dni wysypki. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na odrę. Wirusy odry przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową. Okres wylęgania wynosi 9-11 dni.

Przebieg kliniczny odry dzieli się na okres nieżytowy (zwiastunów), wysypkowy i zdrowienia. Okres nieżytowy trwa 3-4 dni i obejmuje: wysoką gorączkę, kaszel suchy, męczący, zapalenie gardła, katar, zapalenie spojówek ze światłowstrętem.

Po 3-4 dniach okresu nieżytowego pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką. Plamki znikają po wystąpieniu wysypki.

Okres wysypkowy zaczyna się ok. 14. dnia po zakażeniu, po okresie nieżytowym. Towarzyszy mu wysoka gorączka. Za uszami na twarzy i na szyi pojawia się plamista wysypka, czasami grudkowa, która w drugiej dobie schodzi na tułów, a w trzeciej obejmuje kończyny. Ma tendencję do zlewania się. W okresie zdrowienia gorączka spada, wysypka brunatnieje i ustępuje w takiej kolejności, w jakiej wystąpiła. Przebarwienia po wysypce i delikatne złuszczanie naskórka utrzymują się ok. 2 tygodni. Odrę rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, badań serologicznych i wirusologicznych.

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, polega na obniżaniu gorączki i nawadnianiu. Przebycie odry pozostawia trwałą odporność.

Źródło: Sanepid/Medycyna Praktyczna

(ag)