Często zdarza się, że utrzymujący się przez dłuższy czas katar może niepokoić i powodować odwlekanie przewidzianych wcześniej szczepień.

Katar nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepienie w okresie łagodnej infekcji (nawet przebiegającej z niewysoką gorączką) nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niepożądanych objawów poszczepiennych czy nieskuteczności szczepienia.

Często powodem kataru są sezonowe alergie. Choroby alergiczne generalnie nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia, chyba że u osoby, mającej się poddać szczepieniu, w przeszłości wystąpiła ostra reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) na którykolwiek ze składników szczepionki lub poprzednią dawkę. Wskazaniem do odroczenia lub przełożenia szczepienia może być zaostrzenie przewlekłej choroby alergicznej, np. astmy oskrzelowej czy atopowego zapalenia skóry.
ZOBACZ: Nieżyt nosa. Męcząca i uporczywa dolegliwość

Trzeba jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o wykonaniu lub odroczeniu szczepienia podejmuje lekarz, przeprowadzający badanie kwalifikacyjne na podstawie zebranego wywiadu i badania fizykalnego.

źródło: Medycyna Praktyczna