Niezwykła historia ze Stanów Zjednoczonych. 50-latka postanowiła transmitować swoją operację wycięcia guza piersi na żywo na Facebook-u. W jej trakcie lekarze opisywali co robią i odpowiadali na pytania, które pojawiały się pod filmem.

50-letnia Sonia Johnson zdecydowała się na ten krok, żeby zwiększyć świadomość kobiet na temat choroby nowotworowej i zachęcić je do badań i leczenia. Mam nadzieję, że dzięki transmisji dotarłam do kogoś i dałam do zrozumienia, że nigdy nie jest za późno na badanie - powiedziała Sonia Johnson.

Kobieta dowiedziała się, że ma raka podczas rutynowych badań lekarskich w grudniu 2017 roku. Szybka diagnoza pozwoliła na decyzję po operacji i zmniejszenie ryzyka komplikacji.

Pacjentka zdecydowała się na transmisję operacji w porozumieniu z jej lekarzem dr Allisonem Di Pasquale. Relacja trwała 27 minut, a lekarze podczas zabiegu nie mieli żadnych komplikacji. Podjęliśmy dodatkowe środki ostrożności, ale działałem tak, jak robię to każdego dnia. Skupiliśmy się na pacjentce - mówi dr di Pasquale. Podczas operacji dodatkowo lekarze na głos opisywali, co w danej chwili robią.

(ag)