Rak. Chora na raka. Walka z rakiem. Na samo brzmienie tych słów można poczuć napięcie w mięśniach, ścisk w żołądku i lekki zawrót głowy. Bardzo boimy się tej choroby, dlatego często stawiamy na metodę stosowaną przez małe dzieci - zamykamy oczy. Nie widzę czegoś, więc czegoś nie ma. Nie pójdę się zbadać, bo lekarz mi coś wykryje. To śmiertelnie groźne myślenie.

Z tym błędnym przekonaniem walczy Alicja Stańczuk - młoda, piękna, ambitna kobieta. Syrenka, blogerka, mama, żona. Kobieta, która w wieku 30 lat zachorowała na raka, wyzdrowiała i teraz jest ambasadorką badań profilaktycznych. Rozmawiamy w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (17-23.01.22). 

Syrenka

Alicja Stańczuk na swoim blogu wyjaśnia: Syrenkami nazywamy kobiety po przebytej histerektomii w wyniku pojawienia się nowotworu w okolicach narządów rozrodczych. Usunięto im część lub całość układu rozrodczego. To bardzo trudna i ryzykowna operacja, która wiąże się z konsekwencjami na całe życie. O Amazonkach (kobietach po usunięciu piersi) zdecydowanie częściej się mówi, a o Syrenach mniej. Czas to zmienić! Poznajcie nas! - zachęca.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku na raka szyjki macicy zachorowały w Polsce 3862 kobiety. Jedną z nich była Alicja. Jak mówi, organizm dawał jej sygnały, że coś jest nie tak. 

Ciągłe zmęczenie, słabe wyniki morfologii, brak chęci do działania... Nie słuchałam wcześniej swojego organizmu - wspomina. Teraz już wiem, że to, co podpowiada nam nasza intuicja i to, jak interpretujemy sygnały, jest kluczowe. Jeśli dużo chorujemy, jesteśmy przeciążone obowiązkami, zestresowane, nasza odporność jest obniżona. Jesteśmy narażone na więcej chorób - podkreśla. 

Alicja Stańczuk przyznaje, że z perspektywy czasu wie, że prowadziła mało świadome życie. W biegu - jak większość kobiet. Staramy się szybko wykonać wszystkie zadania z naszej listy. Myślimy o rodzinie, o sobie zawsze na końcu, bo z własnych potrzeb najłatwiej zrezygnować. My musimy zdać sobie sprawę z tego, że dbanie o siebie, postawienie siebie na pierwszym miejscu to priorytet. Dopiero wtedy możemy w pełni zająć się innymi - zauważa. Codziennie wstajemy, pędzimy, czasami nie zastanawiamy się nawet, dokąd tak biegniemy. Ja po diagnozie, po operacji, po raku mogę śmiało powiedzieć, że dostałam drugie życie. Wiem już, jak to życie przeżyć, na czym się skupiać, jak czerpać z niego radość. To właśnie chciałabym pokazywać kobietom w moich mediach społecznościowych - wyjaśnia. 

Wsparcie i wiedza

Na blogu i w mediach społecznościowych Alicja Stańczuk dzieli się wiedzą na temat badań, profilaktyki, zdrowego życia i .. świętego spokoju. Zachęca kobiety, by robiły cytologię. Wyjaśnia im, na czym polega to badanie i dlaczego trzeba je wykonywać regularnie. Uspokaja, że rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie w 100 procentach wyleczalny. 

Lęk i strach przed badaniami to najgorsi doradcy. Nie mówmy, że rak to wyrok. To choroba przewlekła, która jest wyleczalna - tłumaczy Alicja Stańczuk. Podjęcie odpowiednich działań we właściwym momencie jest kluczowe dla naszego zdrowia. Dlatego im dłużej zwlekamy z badaniami, tym mocniej działamy na swoją własną szkodę. Skracamy sobie czas i zmniejszamy możliwości wyzdrowienia. Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas najważniejsze, jeśli zdrowie i życie, to nie można bać się badań - przekonuje. 

"Służę radą, empatią i własnym doświadczeniem"

Kiedy natychmiast musimy zgłosić się na badanie? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Ja nie jestem lekarzem, nie mam wiedzy medycznej. Służę radą, empatią i własnym doświadczeniem. Z niego wynika, że trzeba zgłosić się do ginekologa w momencie, kiedy pojawią się dolegliwości, których wcześniej nie miałyśmy: bóle podbrzusza, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, plamienia kontaktowe, plamienia między miesiączkami, bardzo obfite miesiączki. Jeśli coś nas niepokoi, zgłośmy się do lekarza - sugeruje Alicja Stańczuk. Dodaje, że wie, że wiele kobiet robi sobie czasami na urodziny prezent w postaci pakietu badań profilaktycznych. Uważa, że to świetny pomysł i piękna tradycja. 

Tym Paniom, które zapomniały o badaniach, Alicja podpowiada, że trwający właśnie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy może być doskonałym pretekstem do wykonania cytologii. W Małopolsce, gdzie mieszka Alicja, można skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznycho których piszemy tutaj. 

Warto dowiedzieć się o możliwości wykonania badań w swoim regionie. Krótkie, bezbolesne badanie może uratować nam życie. A życie jest piękne - co Alicja udowadnia każdego dnia. 

Opracowanie: