U ponad trzech tysięcy osób w Polsce w ciągu roku lekarze wykrywają czerniaka. Właśnie o tym nowotworze skóry mówimy w tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM.
Specjaliści podkreślają, że szczególnie dokładnie swoją skórę powinny oglądać osoby, w których rodzinie już pojawił się czerniak. Takie osoby są w grupie ryzyka - tłumaczy dermatolog profesor Irena Walecka. Jeżeli ktoś ma liczne znamiona, różnego rodzaju nietypowe znamiona na skórze, z pewnością należy bardziej i szczegółowiej obserwować skórę i szybciej zgłaszać się do dermatologa. Na czerniaka bardziej narażone są też osoby, które w dzieciństwie miały oparzenia - dodaje prof. Irena Walecka.
Czerniak występuje częściej u osób, które mają jasną karnację, liczne piegi oraz rude albo blond włosy, zwłaszcza jeśli korzystają z solarium albo regularnie przebywają w pełnym słońcu. Lekarze podkreślają, że czerniak wcześnie wykryty na szczęście może być całkowicie wyleczony.
TU ZNAJDZIESZ LISTĘ OŚRODKÓW DERMATOLOGICZNYCH W POLSCE: ZOBACZ!
Pacjenci często nie wiedzą, że czerniak poza skórą gładką może zajmować również błony śluzowe, paznokcie, może być w gałce ocznej, na narządach płciowych, na stopach czy dłoniach. Warto bacznie oglądać swoje ciało. Polecam kobietom, by na przykład po każdorazowym zdjęciu hybrydy popatrzyły na paznokcie i sprawdzać, czy nie ma czegoś podejrzanego - podpowiada prof. Irena Walecka.
Specjaliści, wśród nich onkolodzy i dermatolodzy z Akademii Czerniaka, zwracają uwagę, że czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia znamienia, pozwala na wyleczenie prawie stu procent chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
"Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Warto wiedzieć, że nie tylko rozmiar czerniaka, który widzimy na skórze jest istotny. Bardzo ważne jest, czy czerniak urósł w głąb skóry, przebił się przez naskórek i skórę właściwą (która ma ok 1 mm) i dotarł do naczyń krwionośnych i limfatycznych. Naczyniami komórki nowotworowe docierają najpierw do węzłów chłonnych, które są najbliżej miejsca, gdzie pojawił się czerniak. Agresywność czerniaka polega na tym, iż kiedy komórki czerniaka przedostaną się do organizmu, krwioobiegu, bardzo szybko zajmują kolejne organy, w tym wątrobę, płuca, czy mózg" - opisują eksperci Akademii Czerniaka
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tysięcy przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. W tym około 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaki, ok. 1500 czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego.
Specjaliści zaznaczają, że Polacy z powodu jasnej karnacji skóry o tzw. fototypie 1 lub 2, są w dużym stopniu narażeni na czerniaka. Stały i znaczący wzrost (300 proc. w ciągu ostatnich 20 lat) liczby zachorowań potwierdza, iż nasz naród znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.
- o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach
- dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia
- które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie
- słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle
- przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie
- u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry
- korzystających z solarium.
TU ZNAJDZIESZ LISTĘ OŚRODKÓW, KTÓRE LECZĄ PACJENTÓW Z CZERNIAKIEM: ZOBACZ!