Alkohol w czasie ciąży szkodzi, ale przed nią, może mieć bardzo dobry wpływ na przyszłe mamy. Jak zauważyli amerykańscy naukowcy, jedna lampka czerwonego wina tygodniowo korzystnie wpływa na płodność kobiet.

Badania przeprowadzali naukowcy z Washington University z St. Louis. Kobiety, które piły każdego tygodnia jedną lampkę czerwonego wina, mogły się pochwalić lepszą płodnością od tych, które wina nie piły. Naukowcy uważają, że może to być spowodowane dużą ilością antyoksydantów, które są zawarte w winie. Może chodzić reswaratrol, który jest składnikiem czerwonych winogron i może chronić komórki przed biologicznym stresem.

Lekarze zbadali 135 kobiet między 18., a 44. rokiem życia. Każda z nich prowadziła dziennik i szczegółowo notowała kiedy i w jakich ilościach piły alkohol. Jednocześnie naukowcy badali je za pomocą USG i obserwowali, jaką mają rezerwę jajnikową. Te kobiety, które regularnie piły czerwone wino, niezależnie od innych czynników miały lepszą rezerwę jajnikową.

Badania nie oznaczają jednak, że czerwone wino ma bezpośredni wpływ na płodność. Naukowcy zwracają uwagę, że badania nie wykazały, że tylko wino miało wpływ na wzrost rezerwy jajników. Dodatkowo przypominają, że picie alkoholu w trakcie ciąży poważnie uszkadza płód i często prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu dziecka.

źródło: Independent
(ag)