Mężczyzna z Karoliny Północnej w USA przeżył groźny wypadek samochodowy. Po tym zdarzeniu odkrył w sobie zdolności artystyczne. "Nigdy wcześniej nie malowałem obrazów" – mówi Scott Male. Medycyna potrafi wytłumaczyć takie nietypowe przypadki.

42-letni Scott Male czekał na skrzyżowaniu, gdy nagle w jego auto z prędkością 100 km/h wjechał inny kierowca. Mężczyzna z rozległymi uszkodzeniami mózgu został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Wybudził się 4 miesiące później. Długo się zmagał z zaburzeniami psychicznymi w postaci licznych lęków i depresji.

Pewnego dnia wraz ze swoimi dziećmi odwiedził sklep z przyborami malarskim w Wilmington. Wtedy obudziła się w nim dusza artysty. Niespodziewanie poczuł niewytłumaczalną potrzebę malowania. Nigdy wcześniej tego nie robił. Na co dzień pracował w komisie samochodowym.

Sawanci - niepełnosprawni geniusze

Scott Male jest jedną z 33 osób na świecie, u których rozpoznano bardzo rzadką chorobę - zespół savanta i jedną z kilkudziesięciu, wśród których dzięki tej chorobie odkryto nowe umiejętności.

Już w latach osiemdziesiątych zaobserwowano powstawanie zdolności typowych dla sawantów u osób po wypadkach skutkujących uszkodzeniem lewej półkuli mózgowej. Pionierem badań w tym zakresie był T. L. Brinka - psycholog z Crafton Hills College w Kalifornii.

"Przed wypadkiem bazgrałem jak kura pazurem"

Mieszkaniec Wilmington zrezygnował ze sprzedawania aut, tworzenie obrazów pochłonęło go bez reszty.

Odkryłem siebie na nowo. To jest jak drugie życie. Przed wypadkiem bazgrałem jak kura pazurem. Teraz malowanie stało się moją pasją - przyznał Scott Male.

Zespół sawanta występuje często u osób cierpiących na autyzm. Jednym z najsłynniejszych sawantów był Kim Peek, pierwowzór bohatera filmu "Rain Man". Upośledzony umysłowo autysta posiadający wybitne zdolności matematyczne, był w stanie zapamiętać właściwie wszystko, co przeczytał.