"W leczeniu najważniejsza jest profilaktyka, męskie problemy to najczęściej te związane z gruczołem krokowym"- mówi urolog Tomasz Wiatr w rozmowie z RMF FM. Jak zauważa, lawinowo rośnie zachorowalność na raka stercza. "Jeżeli cokolwiek jest nieprawidłowego, natychmiast powinien to zbadać urolog" - radzi doktor w rozmowie z Ewą Kwaśny.

Statystki wskazują, że w Polsce wykrywa się rocznie ok. 800 przypadków raka jądra. Często chorują bardzo młodzi ludzie - w wieku 20-30 lat.

Jak przekonuje urolog Tomasz Wiatr, optymalnym czasem na badania kontrolne jest 40. rok życia. Wtedy sugeruje się, że powinien pacjent pierwszy raz zgłosić się do urologa.

Przed wizytą warto zrobić kilka podstawowych badań. Dobrze, żeby pacjent dysponował wynikami badań, bo to upraszcza całą diagnostykę. Badania ogólne moczu, badanie PSA - radzi doktor.

Na prawdopodobieństwo zachorowania wpływa kilka czynników. Przede wszystkim wzrasta ono wraz z wiekiem. Oczywiście czynnik genetyczny również odgrywa w tym rolę. Jeżeli mamy osobę, która jest w pierwszej linii pokrewieństwa i już miała w przeszłości raka np.: u ojca lub u brata, to ryzyko wzrasta dwukrotnie. Natomiast, jeżeli mamy dwóch członków rodziny w linii prostej, czyli ojciec lub dziadek lub rodzeństwo, to takie ryzyko wzrasta gwałtowanie do 5, a nawet 11 razy - tłumaczy lekarz.

Jak przekonują lekarze, w leczeniu najważniejsza jest profilaktyka. Bardzo mocny nacisk kładziemy na to, żeby pacjenci pamiętali o tym, że ten nowotwór może wystąpić nawet w bardzo młodym wieku. Dlatego kładziemy nacisk, że w sytuacji, kiedy np.: wyczują  jakiekolwiek zmiany na jądrach, żeby od razu zgłosili się do urologa. Samobadanie to jest pierwsza rzecz i najmniej inwazyjna, którą mogą zastosować i dzięki temu zgłosić się jak najwcześniej do urologa.

Lekarz pytany o objawy raka jądra wskazuje na to, że przede wszystkim są one wyczuwalne. Mówiąc krótko - samobadanie, jeżeli pacjent stwierdzi, że są jakieś nieprawidłowości, to jądro różni się względem drugiego lub wyczuwa jakąś wzmożoną spoistość, to powinien natychmiast zgłosić się do urologa, gdyż badanie USG jest badaniem przesiewowym w kierunku wszelkich patologicznych zmian w obrębie jąder.

Jak dodaje dr Wiatr, obecnie znane są dwa główne sposoby leczenia. Oba sposoby - z punktu widzenia onkologicznego - mają porównywalne wyniki. Mowa o metodzie operacyjnej lub radioterapii. 

Tak naprawdę dawniej operowało się w sposób klasyczny - metodą otwartą. Aktualnie te techniki są minimalnie inwazyjne z zastosowaniem laparoskopii lub - coraz częściej stosowana - z asystą robota. Na pewno korzyść dla pacjenta jest olbrzymia z uwagi na szybszą rekonwalescencję, mniejsze dolegliwości bólowe, no i doskonały wynik onkologiczny - mówi Tomasz Wiatr.

Jak przekonuje lekarz, kluczową sprawą jest to, żeby pacjent zgłosił się do urologa jak najwcześniej. Jeżeli cokolwiek jest nieprawidłowego, natychmiast powinien to zbadać urolog - radzi doktor.

Opracowanie: