Nowotwory urologiczne u mężczyzn to 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych. To poważny problem epidemiologiczny, o którym warto mówić w szkołach, by propagować zdrowy styl życia i uniknąć wystąpienia chorób w przyszłości – twierdzą zgodnie urolodzy. Zwracają też uwagę na regularne samobadanie: „Każdy z nas jest dotknięty większym, czy mniejszym ryzykiem wystąpienia choroby, stąd tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie” – podkreśla w rozmowie z RMF FM nestor polskiej urologii prof. Andrzej Borówka.
Urolodzy zwracają uwagę na wysoki odsetek zachorowań zwłaszcza na nowotwory złośliwe jak: rak nerki, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz rak jądra. Ten ostatni nowotwór dotyczy zwykle młodych mężczyzn. Można go wcześniej rozpoznać dzięki samobadaniu, np. przy okazji kąpieli dotyka się swojej moszny i sprawdza czy nie ma w niej gródków lub zgrubień. To jest klucz do sukcesu, który może skutkować stuprocentową wyleczalnością choroby - mówi RMF FM prof. Andrzej Borówka - były Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Krwiomocz występuje na ogół u osób starszych i jest podstawą do potwierdzenia, bądź wykluczenia przez lekarza guza pęcherza moczowego. Ryzyko wystąpienia tego nowotworu zwiększa się u osób, które palą papierosy.
Nawet jeżeli zauważymy jednorazowe czerwone zabarwienie moczu, należy ten objaw potraktować poważnie - zaznacza prof. Borówka.
Palenie papierosów, nadwaga, która prowadzi do nadciśnienia to z kolei czynniki ryzyka zachorowania na raka nerki. W ramach profilaktyki, mężczyźni powinni raz do roku wykonać sobie badanie USG.
Wiele reklam suplementów diety sugeruje, że zażycie danego specyfiku sprawi, że nie zachorujemy na raka. To nieprawda - twierdzi Prof. Jakub Dobruch, Kierownik Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Urolog podkreśla, że najważniejsze, żeby zadbać o zdrową dietę na talerzu, która jest bogata w warzywa i owoce. Należy unikać przetworzonych produktów spożywczych jak np. chipsów, frytek. Zdrowe odżywianie połączone z regularną aktywnością - wg WHO - może wyeliminować połowę nowotworów złośliwych.
Przed laty prowadzono kampanię reklamową promującą selen i witaminę E w zapobieganiu wystąpienia m.in. raka gruczołu krokowego. W końcu przeprowadzono badanie na szeroką skalę, które wcale tego nie potwierdziło. Również nie potwierdzono korzystnego wpływu witaminy D na ograniczenie ryzyka raka stercza - dodaje prof. Dobruch.