Miała zaledwie 49 lat, gdy przeszła udar. To były typowe dla tej choroby objawy, choć nietypowy wydaje się wiek pacjentki. Specjaliści jednak podkreślają, że choć powszechnie uważa się, że zagrożeni są głównie seniorzy – to osoby młodsze, także powinny być czujne.

Co ósmy pacjent Oddziału Udarowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu - to osoba poniżej 45 roku życia. Jedną z młodszych, hospitalizowanych osób była pani Agnieszka, która przeszła udar.

Miałam typowe objawy: opadnięcie kącika ust, trudności z poruszaniem się i mówieniem. Uratowała mnie szybka pomoc medyczna i wsparcie, które otrzymałam. Teraz czas na rehabilitację - podkreśla pacjentka.

Przyjęło się, że udar niedokrwienny mózgu dotyczy seniorów po 75 roku życia. Okazuje się jednak, że młodsze osoby też nie są wolne od tego zagrożenia, a ich czujność zbyt często jest uśpiona - w szpitalu widać zaskoczenie objawami i samą diagnozą.

Prawie zawsze są to osoby które uważały się za zdrowe, wysportowane i bez obciążeń. Nie spodziewałyby się, że coś takiego może je kiedyś spotkać - mówi dr Karolina Gramsz-Drzewiecka, specjalistka neurologii z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.

Objawy u czterdziestokilkuletnich pacjentów są takie same jak u starszych:

  • nagłe zaburzenia mowy
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej i dolnej
  • nagłe, bardzo silne zawroty głowy i zaburzenia równowagi


Nie należy czekać, aż dolegliwości przejdą same - nie kładziemy się, żeby odpocząć. Ratunkiem jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia.

Specjaliści: "Czas to mózg"

Tymczasem, młodzi pacjenci zbyt często przyjeżdżają do szpitala późno, po oknie terapeutycznym, czyli wyznaczonym czasie na skuteczne leczenie:

-trombolityczne - polegające na rozpuszczeniu zakrzepów krwi za pomocą leków;

-trombektomią mechaniczną - czyli udrażnianiu naczyń poprzez mechaniczne usunięcie skrzepu;

Przyjmuje się, że czas w którym pacjent z udarem powinien dotrzeć do szpitala - to 4,5 godziny.

Młode osoby zrzucają objawy na zmęczenie, przepracowanie, nadmierny wysiłek fizyczny czy umysłowy. Nie są w stanie uwierzyć, że mogły zachorować - podkreśla dr Karolina Gramsz-Drzewiecka.

U młodszych pacjentów czynniki ryzyka udaru są trochę inne, niż u osób starszych. Mogą to być:

  • choroby autoimmunologiczne - tak zwane choroby z autoagresji
  • choroby tętnic
  • ukryte wady serca, o których pacjenci nie wiedzą


Jednak nawet u 40 proc. chorych - trudno znaleźć konkretną przyczynę.

Udar to niewydolność krążenia krwi, która wpływa na część obszaru mózgu i powoduje śmierć komórek nerwowych - co może spowodować porażenie lub utratę przytomności.

To, jakie będą dalsze losy pacjenta - zależy to od tego, jak rozległy region mózgu został zaatakowany i jakie funkcje kontroluje. 

Chorzy po udarach mogą mieć:

  • trudności z mówieniem lub pisaniem
  • problemy z pamięcią
  • niedowład


Nawet 1,5 miliona mieszkańców Europy, co roku doświadcza tej choroby. Udar niedokrwienny stanowi ok. 80 proc. wszystkich przypadków. Młodych pacjentów jest coraz więcej.