Każdego roku z powodu powikłań pogrypowych umiera ok. 15 000 - 70 000 Europejczyków. A jak informują autorzy akcji informacyjno-edukacyjnej „Zaszczep się Wiedzą” - grypa jest najczęściej lekceważoną chorobą. By uniknąć jesiennej fali zachorowań – warto się zaszczepić. Sprawdź, kto – wg nowej listy refundowanej – może liczyć na bezpłatną szczepionkę.
Grypą zakazić się można przez bliski kontakt z osoba zarażoną, wirus najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Częstym miejscem zarażenia są szkoły, przedszkola, czy miejsca pracy.
Pierwszym krokiem w zapobieganiu grypie jest zaszczepienie się przeciwko wirusowi. Ponieważ wirus ulega stałym mutacjom, ważne jest szczepienie regularne, dzięki czemu możemy uchronić się przed zakażeniem przez te wirusy, które będą w danym sezonie często występować.
Jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu, który wzmocni odporność przed nadchodzącą falą zachorowań (zarówno na Covid-19, jak i grypę). Warto jednak pamiętać, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. Eksperci zalecają wykonywanie szczepień w dowolnym momencie sezonu szczepień od września do końca grudnia - najważniejsze jest, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.
Każdego roku ustalany jest skład szczepionki przez WHO, który jest dostosowany do sytuacji epidemiologicznej. Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy - dwoma typu A i dwoma typu B. W tym sezonie eksperci WHO wyselekcjonowali dwa nowe szczepy A, a szczepy B pozostają bez zmian (w porównaniu do szczepionki z ubiegłego sezonu).
Na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75 roku życia oraz kobiety w ciąży. 50% refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dzieci będą mogły skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej, dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.
Grypa może doprowadzić do pogorszenia stanu osób chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz cukrzycę. Jednak to nie wszystko - w wyniku nie do końca wyleczonej choroby mogą pojawić się także inne dolegliwości. Jakie?
- Zapalenie zatok
- Zapalenie ucha
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Zapalenie płuc
Źródło: Twoje Zdrowie / Medycyna Praktyczna / Materiały prasowe / zdrowie.pap.pl