Oddział Kliniczny Urologii i Urologii Onkologicznej w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. To jeden z najlepszych ośrodków tego typu w kraju, przeprowadza się tam wszystkie zabiegi związane z uro-onkologią czy problemami nienowotworowymi. Jako że jest to oddział kliniczny, wdrażane są także nowatorskie metody leczenia.
Urologia to dyscyplina, u podstaw której leży operacyjne leczenie chorych. Oddział dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, wiele operacji i zabiegów wykonywana jest metodą endoskopii i laparoskopii. W tym roku trafił tam miedzy innymi sprzęt medyczny do wideourologii - zakupiony za ponad 2 miliony euro z funduszy unijnych jest jedynym takim sprzętem w Polsce.
Do operacji wykorzystywany jest także, kolejny jedyny w Polsce robot medyczny - "Senhance", który przeprowadza operację za pomocą ruchów gałek ocznych lekarza - niezwykle precyzyjne narzędzie jest jednym z najważniejszych osiągnięć techniki w dziedzinie chirurgii znikomo-inwazyjnej. I właśnie to jest jednym z najważniejszych działań lekarzy - by zabiegi i operacje przeprowadzać możliwie jak najmniej inwazyjnie, zastępując klasyczne otwarte operacje.
Problemów urologicznych jest wiele, a te najpoważniejsze dotyczą nowotworów, z których ponad 25 proc. to właśnie nowotwory urologiczne - mówi profesor Piotr Chłosta - kierownik oddziału, a zarazem przewodniczący Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Problem jest poważny, spośród globalnej liczby nowotworów wykrywanych na świecie ponad 25 proc. to nowotworowy wywodzące się z układu moczowego. Dominującą grupę w tym względzie stanowią nowotworowy gruczołu krokowego, następnie pęcherza, w trzeciej kolejności nerki, a później nowotwory jąder - wylicza prof. Chłosta.
Badania mężczyzn - jeśli chodzi o gruczoł krokowy - powinno się przeprowadzać szczególnie po 50. roku życia. Ważne jest także wykonywania badania USG - to pozwala na znalezienie zmian, które pozwalają na zastosowanie innych - mniej inwazyjnych sposobów leczenia. Jak zawsze wcześniejsze rozpoznanie choroby pozwala na całkowite wyeliminowanie zmian.
Choroba wcześniej wykryta może być całkowicie wyleczona - podkreśla Chłosta. W ciągu 10 lat nastąpił także niezwykły postęp w dziedzinie leczenie urologii, wiele operacji otwartych zastąpiono operacjami endoskopowymi z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała, a także laparoskopowych z wykorzystaniem nacięć na skórze.
Ze względu na profil krakowskiej kliniki, większość pacjentów, którzy są leczeni w oddziale to pacjenci onkologiczni, to aż 80 proc. wszystkich pacjentów.
Zabiegi w Klinice odbywają się codziennie, lekarze mają do dyspozycji 4 sale operacyjne.
ROZMOWA Z UROLOGIEM TOMASZEM WIATREM ZE SZPITALA UNIWERSYTECKIEGO W KRAKOWIE
Guz prostaty rozwija się bardzo długo - nawet 10 lat. Na początkowym etapie najczęściej nie daje żadnych objawów. W późniejszym czasie zaobserwować można m.in. częste parcie na pęcherz, uczucie pieczenia czy krwiomocz.
Wiele osób jednak boi się pójść do urologa, a taka wizyta może często uratować życie. Najczęściej zgłaszanymi objawami przez pacjentów jest właśnie nietrzymanie moczu, infekcje układu moczowo - płciowego, rozrost gruczołu krokowego oraz problemy z nerkami i pęcherzem moczowym.