Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wirusowe zapalenia wątroby (WZW) za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku, ustanawiając 28 lipca Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day). Dowiedz się, w jakich sytuacjach najłatwiej o zakażenie.

Przyczyną WZW są zakażenia wirusami przeważnie typu A, B, C, i E, z których za najgroźniejsze uznaje się przenoszone przez krew wirusy typu B (HBV) i C (HCV), podczas gdy wirusy typu A (HAV) i E (HEV) szerzą się drogą pokarmową oraz przez kontakt z osobami zakażonymi.

W Polsce najczęściej występują zakażenia HAV, HBV i HCV.

Na świecie zakażenia WZW A najczęściej występują na terenach o złym stanie sanitarnym, wśród osób nie przestrzegających higieny.

Wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu A, B i C nie można lekceważyć. Wirus WZW B jest stokrotnie bardziej zakaźny niż wirus HIV. Może skończyć się wielomiesięcznym pobytem w szpitalu, a nawet śmiercią.

Z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, co roku 1,3 miliona osób.

Ze względu na wieloletni bezobjawowy przebieg zakażenia wirusem WZW C, chorobę określono mianem "wirusowej bomby zegarowej" lub "cichej epidemii". Osoba zakażona i niezdiagnozowana nie ma świadomości o swojej chorobie i o tym, że może zakażać inne osoby.

Jak można się zakazić?

Wirusy WZW B i C przenoszą się poprzez krew, najczęstszą formą narażenia są:

  • kontakt z zakażonymi narzędziami, które są używane podczas zabiegów medycznych oraz do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuaży (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
  • zażywanie narkotyków dożylnych i stosowanie niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi),
  • niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.

Czy dostępna jest szczepionka na WZW?

W przypadku WZW B dostępna jest szczepionka, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. Natomiast leki przeciwwirusowe dedykowane WZW C mogą wyleczyć obecnie ponad 95% osób z tym zakażeniem.