W powszechnej opinii choroby reumatyczne kojarzone są z ludźmi starszymi. Jest jednak inaczej. Kampania "Reumatyzm Ma Młodą Twarz" chce przełamać ten stereotyp i pokazać, że reumatyzm dotyka też dzieci i młodych dorosłych. Szczyt zachorowalności przypada na 4.-5. dekadę życia. Późna diagnoza, bądź źle leczona choroba prowadzi do niepełnosprawności.

/Materiały prasowe

Reumatyzm - może dotyczyć każdego

Pod hasłem "reumatyzm" kryje się ok. 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Cierpi na nie ponad dziewięć milionów Polaków - statystycznie co czwarty.

Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają najczęściej osób młodych wieku 30 - 50 lat. W ciągu kilku lat mogą doprowadzić chorych do niepełnosprawności.

Na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje - według różnych szacunków - od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Niestety, dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana. Udowodniono jedynie, że wszystkie wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to schorzenia nieuleczalne, które wymagają agresywnego leczenia. Ważne jest też postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy.

Hasło kampanii "Moje życie to..."

Najczęstszym problemem, który przewija się w historiach chorych to ból. Z bólem wstają rano i kładą się spać. W efekcie chory po 8 godzinach snu ma wrażenie, jakby przez całą noc nie zmrużył oczu. Pojawia się charakterystyczne dla chorób reumatycznych zmęczenie, które nie odpuszcza w ciągu dnia.

Niezrozumienie problemów powoduje, że chory jest izolowany przez otoczenie. Samotność w chorobie boli najbardziej.

Życie po diagnozie pęka niczym balon, nic nie jest jak wcześniej - mówi Zuzanna, bohaterka kampanii. Czuję, że życie próbuje mi wszystko zabrać, szkołę, rozłąki z rodziną na czas pobytów w szpitalu i sanatorium, zweryfikowało przyjaciół - dodaje.

Moje życie jest dobre. Doceniam je. Przewrotnie nauczyłam się tego, dopiero kiedy reumatyzm przybrał moją twarz. Jaka ona jest? Czasem smutna, przestraszona i zmartwiona, ale są to chwile, chwile, w których choroba jest górą. Kiedy miną, przybiera uśmiech, bez bólu i strachu o przyszłość - mówi kolejna bohaterka kampanii Agata.

Więcej o kampanii "Reumatyzm Ma Młodą Twarz" można przeczytać na stronie: www.reumatyzmmamlodatwarz.pl