To choroba reumatyczna błędnie kojarzona z osobami starszymi. Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) dotyka osób w pełni sił. Sieje spustoszenie w całym ciele.

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem stawów i łuszczycą skóry. Czasami zajmuje inne partie ciała, m.in. oczy i serce.

Dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Do czynników ryzyka zalicza się:

  • podatność genetyczna: choroba znacznie częściej występuje w rodzinie - niemal połowa pacjentów ma bliskiego krewnego chorego na łuszczycę lub łuszczycowe zapalenie stawów;
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne, urazy mechaniczne, znaczny stres
  • leki i inne substancje chemiczne.

Jak rozpoznać ŁZS?

Charakterystyczne objawy w obrębie narządu ruchu to m.in. ból, sztywność, obrzęk stawów oraz ich deformacja. Bolą takie miejsca jak: pięty, połączenie żeber z mostkiem i kręgosłup. Choroba atakuje wszystkie struktury palca, który jest w całości poszerzony, bolesny i odstaje od innych palców.

Łuszczycowe zapalenie stawów zazwyczaj występuje razem z łuszczycą skóry. Charakterystyczne są czerwone grudki ze zrogowaciałą powierzchnią przypominającą srebrne łuski.

Modelka dzięki swoim wpisom wyedukowała miliony ludzi

U Kim Kardashian łuszczycę zdiagnozowano w wieku 25 lat. Jej wpisy w internecie z uwagą śledzą osoby cierpiące na tą dolegliwość:

Na początku było bardzo źle - łuszczyca zajęła całą twarz i większość ciała. Najgorszy był ból. Pewnego dnia myślałam, że zdrętwiały mi ręce od niewygodnej pozycji we śnie, nie dałam rady odebrać telefonu. Byłam przerażona - nie mogłam nawet wziąć szczoteczki do zębów, ręce bardzo mnie bolały - opowiada.

Cytat

Jeśli masz łuszczycę, nie możesz pozwolić, aby zrujnowała Ci życie. Musisz zrobić, co w twojej mocy, aby czuć się komfortowo i nie pozwolić, żeby to ona przejęła kontrolę nad tobą. Prowadzę zdrowe życie i staram się jeść jak najwięcej warzyw i owoców, a stres ograniczyć do minimum.
Kim Kardashian, modelka

źródło: Medycyna Praktyczna