Najnowsze badania sugerują, że liczba nowych przypadków cukrzycy typu 2. może się stabilizować lub nawet spadać.
Przeanalizowano 47 badań od połowy lat 60. do 2014 r., głównie z USA i Kanady oraz krajów w Europie, w tym Wielkiej Brytanii.
Jedna trzecia populacji badanych w latach 2006-2014 odnotowała spadek liczby nowych przypadków, a jedna trzecia była stabilna.
Jednak stowarzyszenie Diabets z Wielkiej Brytanii przekonuje, że wyzwania związane z walką z otyłością i niezdrowym stylem życia - czynnikami powodującymi zachorowanie na cukrzycę typu drugiego - nie zmniejszają się.
Profesor Dianna Magliano, która prowadziła badanie, powiedziała: W ostatnich latach obserwujemy spłaszczenie - a nawet spadek w wielu krajach dobrze rozwiniętych - wykresu wskazującego przypadki zachorowań na cukrzycę typu drugiego.
Badania w latach 1990-2005 wykazały, że liczba nowych przypadków wzrosła w dwóch trzecich (67%) badanych populacji, była stabilna w 31% i spadła w 2%.
Jednak w latach 2006-2014 wzrost odnotowano tylko w jednej trzeciej, przy czym 30% pozostało stabilnych, a 36% spadło.
Najbardziej oczywistym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z tych badań, jest to, że skutecznie zmniejszamy ryzyko rozwoju cukrzycy w populacji - stwierdziła profesor Magliano.
Jak podkreślają badacze - To dobra wiadomość. Ale to nie znaczy, że możemy przestać monitorować zagrożenie.
Dr Emily Burns, dyrektor ds. Komunikacji w Diabetes, powiedziała: W tym badaniu patrzy się na cukrzycę typu 2 przez inną soczewkę, podając liczbę zdiagnozowanych, a nie liczbę żyjących z tym schorzeniem.
Jak dodaje - Wyzwania związane z otyłością i niezdrowym stylem życia - dwa główne czynniki powodujące cukrzycę typu 2 pozostają. Dlatego, chociaż odkrycia są interesujące, to badanie nie umniejsza powagi narastającego kryzysu cukrzycy i podejmowanych niezbędnych działań profilaktycznych, aby temu zaradzić.