O zakrzepicy zrobiło się głośno za sprawą infekcji Covid-19 oraz szczepień przeciwko tej chorobie. Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat zakrzepów - jak je rozpoznać i zapobiegać im?

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może występować pod postacią zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych lub zatorowości płucnej. Jeszcze przed pandemią średnio w skali roku występowała w naszym kraju u jednej osoby na tysiąc. 

Wśród osób szczególnie narażonych na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych (niezależnie od Covid-19) znajdują się m.in.: 

  • osoby w podeszłym wieku, 
  • osoby unieruchomione (np. w czasie długiej podróży - wielogodzinnego lotu lub podróży samochodem czy autokarem bez przerw na spacer czy rozciąganie się!), 
  • osoby "obciążone" dziedziczną (rodzinną) skłonnością do występowania zakrzepów i zatorów, 
  • osoby po operacjach, 
  • osoby po urazach (np. z nogą w gipsie),
  • osoby z chorobą nowotworową (zakrzepicy mogą sprzyjać np. niektóre leki onkologiczne). 

Objawy ostrzegawcze

Kluczowym objawem zatorowości płucnej jest duszność i ból w klatce piersiowej. Możliwych przyczyn duszności jest jednak bardzo wiele, co powoduje, że można pomylić zatorowość płucną z innymi problemami zdrowotnymi, np. zapaleniem płuc czy zaostrzeniem choroby wieńcowej - zaznacza prof. Piotr Pruszczyk, specjalista chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zupełnie inaczej objawia się zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. 

Typowym objawem jest jednostronny ból nogi, a konkretnie łydki lub uda, występujący ze zwiększeniem ich obwodu i zaczerwienieniem. Czyli, jeśli ktoś ma bolesny, asymetryczny obrzęk w tych miejscach, np. po długiej podróży albo po dużym odwodnieniu w czasie upału, to powinien pomyśleć o zakrzepicy - podpowiada specjalista, podkreślając jednocześnie, że wystąpienia tego rodzaju objawów nie można lekceważyć: trzeba w takiej sytuacji szybko zareagować, zgłaszając się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub przynajmniej do lekarza!

Nie lekceważ spuchniętej nogi

Dlaczego? Jeśli okaże się, że przyczyną bólu i/lub obrzęku jest poruszająca się w żyle skrzeplina, może dojść do bezpośredniego zagrożenia nie tylko zdrowia, ale i życia.

Jeśli skrzeplina, która "siedzi" w układzie żylnym, nie będzie odpowiednio leczona lekami przeciwkrzepliwymi, to taka skrzeplina lubi się powiększać. Może osiągnąć kilkanaście centymetrów długości, oderwać się, przepłynąć do płuc i zatkać duże naczynia, powodując nawet fatalną, śmiertelną zatorowość płucną - ostrzega prof. Piotr Pruszczyk.

Jak zapobiegać zatorom i zakrzepom?

Na szczęście, rozwojowi i powikłaniom tej groźnej choroby można zapobiegać, nie tylko stosując odpowiednie leki (gdy ma się już rozpoznaną chorobę), lecz także na dużo wcześniejszym etapie - poprzez różne prozdrowotne zmiany w swoim stylu życia. Co konkretnie może pomóc? 

Cytat

Trzeba się jak najwięcej ruszać, nie być otyłym, nie palić, nie odwadniać się i dobrze się żywić
prof. Piotr Pruszczyk

Źródło: Wiktor Szczepaniak, czytaj więcej na: zdrowie.pap.pl