W wakacje nasz organizm narażony jest nie tylko na wysokie temperatury, ale też na infekcje dróg moczowych. Jak ich uniknąć? O to dziennikarka RMF FM Ewa Kwaśny zapytała urologa doktora Tomasza Wiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ewa Kwaśny, RMF FM: Panie doktorze, czy latem infekcji związanych z zakażeniami dróg moczowych jest więcej?

Dr n. med. Tomasz Wiatr, urolog: Może tak być, oczywiście - co związane jest ze zmniejszoną podażą płynów - pacjenci często przy wysokich temperaturach, zapominają o "nadrabianiu" zwiększonej podaży tych płynów, co skutkuje właśnie większym ryzykiem zakażeń w drogach moczowych. 

Ile powinniśmy pić w takim razie?

Średnio powinno być to około 2 - 2,5 litra, ale pamiętajmy o tym, że jeżeli jest podwyższona temperatura otoczenia, a więc przez parowanie tracimy około 700 mililitrów, to o te właśnie 700 mililitrów powinniśmy w tym czasie zwiększyć podaż płynów. 

Właśnie podczas upałów szukamy ochłody nad wodą. Jeśli mamy stwierdzoną na przykład kamice nerkową lub cierpimy na inne choroby nerek - czy to oznacza, że nie powinniśmy się kąpać? 

Nie ma takich przeciwwskazań, powinniśmy pamiętać o kontroli przede wszystkim, ponieważ już zdiagnozowana kamica, zwiększa ryzyko kolejnej. Dlatego osoby, które mają taką predyspozycje, mają tendencję do nawrotów, powinny być pod stałą obserwacją urologa.

A czy przy nawracających zakażeniach pęcherza możemy chodzić na basen?

Jeżeli widzimy taką prostą zależność, że właśnie nasilenie objawów związanych z infekcją w drogach moczowych pojawia się po takiej wizycie na basenie, raczej staramy się unikać czynników predysponujących. Taka osoba musi być bardzo ostrożna.  

Czy można się jakoś zabezpieczyć przed zakażeniami dróg moczowych?

Po pierwsze jest to zwiększona podaż płynów. Natomiast są jeszcze z preparaty, które działają oczyszczająco na drogi moczowe, którymi się można wspierać. I właśnie połączenie tego ze zwiększonym przyjmowanie płynów, może zapobiegać infekcjom. 

Czy przy problemach z pęcherzem, powinniśmy unikać kąpieli w zimnej wodzie, np. w Bałtyku?

Generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby korzystać z otwartych akwenów czy właśnie z takiej chłodnej wody, jak nad naszym polskim morzem. Jeżeli osoba nie ma predyspozycji do nawracających infekcji, to nie ma takich przeciwwskazań.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z UROLOGIEM TOMASZEM WIATREM

Jakie zmiany w moczu są niebezpieczne, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim jeżeli myślimy o zmianie zabarwienia moczu - krwiomocz jest dla nas takim sygnałem alarmowym, kiedy bezwzględnie powinniśmy się zgłosić do urologa. Chodzi tutaj o bezbólowy krwiomocz, który spontanicznie się pojawia i spontanicznie ustępuje - bez żadnych towarzyszących objawów. Jeżeli mowa o zmianie zabarwienia moczu - na przykład na ciemny mocz - to pierwsze o czym myślimy to to, że jest mała ilość przyjmowanych płynów i to spowodowało zagęszczenie tego moczu, co daje nam ciemne zabarwienie. Z kolei zmiana zapachu moczu, może sugerować infekcję i w pierwszej kolejności powinniśmy zrobić badanie ogólne w celu wykrycia, czy mamy do czynienia z zakażeniem. 

Opracowanie: