Lekarze ze szpitala dziecięcego w Wuhan ostrzegają, że kobiety w ciąży zakażone koronawirusem 2019-nCoV mogą go przenosić na płód – informują agencje, powołując się na telewizję CCTV. Na razie to pierwszy taki przypadek i konieczne są dalsze obserwacje.
Chińczycy twierdzą, że u dziecka, które 2 lutego urodziła kobieta zakażona tym patogenem, 30 godzin po porodzie wykryto odpowiednim testem koronawirusa 2019-nCoV. To pozwala podejrzewać, że wirus może być przenoszony na dziecko przez zakażoną matkę jeszcze przed jego narodzinami. Ale to wymaga potwierdzenia.
U noworodka stwierdzono zapalenie płuc oraz spłycenie oddechu, ale według lekarza szpitala w Wuhan jest on w stanie stabilnym. Nie ma gorączki i nie kaszle, stwierdzono jednak zakłócenie pracy wątroby. Infekcję płuc potwierdziło badanie RTG klatki piersiowej.
Lekarze szpitala dziecięcego w Wuhan podkreślają, że to pierwszy taki wykryty przypadek. Wcześniej zdarzały się już porody kobiet zainfekowanych wirusem 2019-nCoV, choć nie stwierdzono zakażenia urodzonych przez nie dzieci. Wszystkie te noworodki są obecnie pod obserwacją.
Główny Inspektor Sanitarny podał w poniedziałek, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r. zanotowano na świecie 17,4 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV; 17 z nich wśród personelu medycznego.
Z 427 zgonów, do 426 doszło w Chinach w prowincjach Hubei (414), Heilongjiang (2), Henan (2), Hainan (1), Hebei (1) i Syczuan (1), a także w Pekinie (1), Hongkongu (1), Szanghaju (1) i Chongqing (2). Jedna osoba zmarła na Filipin.
Zakażenia, oprócz Chin, gdzie jest ich 20,458 tys., zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, Belgii i w Szwecji.
Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z 26 stycznia 2020 r. u 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.
GIS przypomina, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzeba więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.