"Nasi pacjenci coraz częściej skarżą się na problemy ze wzrokiem" - przyznaje w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego profesor Jacek Szaflik. O tym, jak rok pandemii wpłynął na zdrowie Polaków - także tych, którzy nie zostali zakażeni koronawirusem - mówimy w tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie".

Specjaliści rekomendują, aby pacjenci nie przekładali planowanych zabiegów okulistycznych, na przykład przeciwko zaćmie lub jaskrze. Ośrodki okulistyczne, co mogę powiedzieć na przykładzie szpitala okulistycznego, którym kieruję, bardzo sprawnie wdrożyły wszelkie procedury zmniejszające ryzyko zakażenia. Wszyscy pacjenci do planowanych zabiegów okulistycznych poddawani są badaniu w kierunku Covid-19, przeprowadzamy te testy zwykle dwa dni przed operacją. Wszyscy pracownicy szpitala są regularnie badani, większość z nas jest zaszczepionych. Stosowane są maski, dezynfekcja, osoby z podwyższoną temperaturą nie mogą wejść na teren szpitala. Wydaje się, że środowisko szpitalne, przynajmniej tak specjalistycznego miejsca jak szpital okulistyczny, jest znacznie bezpieczniejszym miejscem dla przebywania niż wiele innych, które odwiedzamy na co dzień jak choćby sklep - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Szaflik.

Pandemia wpłynęła na wzrok Polaków

Okuliści przyznają, że rok pandemii wpłynął na stan zdrowia Polaków, w tym na stan wzroku polskich pacjentów. Zgłasza się do nas coraz więcej osób z zespołem suchego oka, wywołanym intensywną pracą wzrokową, także, o dziwo, szczelnością masek, które kierują odpływ powietrza wydychanego w okolice powierzchni oka. Sami możemy doświadczyć tego zakładając okulary na maskę, one zaparują - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Cytat

To samo powietrze wydychane suszy powierzchnię naszego oka. Pokazały się też pierwsze badania mówiące o wpływie wydłużonej pracy wzrokowej w trakcie pandemii na progresję krótkowzroczności u dzieci. Na razie to są badania głównie z Azji. Boję się jednak, że w Polsce problem może być podobny
prof. Jacek Szaflik

Jak dbać o wzrok w czasie pracy zdalnej?

Okuliści podpowiadają następujące zasady higieny pracy wzrokowej:

1) Róbmy przerwy, odrywajmy wzrok od monitora nie na kilka sekund, tylko na kilka minut, co najmniej co pół godziny

2) W czasie przerwy postarajmy się wyjrzeć przez okno, mrugajmy oczami

3) Jeśli pieką nas oczy lub cierpimy na zespół suchego oka, warto sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest dobra wilgotność.
Możemy włączyć nawilżacz lub położyć mokry ręcznik na kaloryferze - podpowiada profesor Jacek Szaflik.

Okuliści podkreślają, że pacjenci - pomimo pandemii - nie powinni przekładać planowanych zabiegów okulistycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o operacje przeciwko jaskrze. Te operacje zapobiegają trwałej utracie wzroku i tu przełożenie operacji o kilka miesięcy czy przełożenie kontroli u lekarza, może prowadzić do znaczącego pogorszenia wzroku, któremu lekarze nie będą w stanie zapobiec, nie będą w stanie odwrócić tego efektu - zaznacza profesor Jacek Szaflik.

TU SPRAWDZISZ, GDZIE MOŻNA SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH BADAŃ W KIERUNKU JASKRY

Opracowanie: