Płytki oddech, zmęczenie i powracający ból. To najczęstsze objawy tak zwanej dławicy piersiowej, czyli choroby układu krążenia, po której u wielu pacjentów dochodzi do zawału serca. Przed jej groźnymi skutkami tej choroby ostrzegają kardiolodzy w ramach rozpoczętej właśnie kampanii „Poznaj dławicę piersiową”.
Na dławicę piersiową narażeni są przede wszystkim mężczyźni, osoby, które palą papierosy, mają wysoki poziom cholesterolu i są mało aktywne fizycznie - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Hanna Szwed z warszawskiego Instytutu Kardiologii. Typowy ból dławicowy występuje w sytuacji wysiłku fizycznego albo po dużym stresie. Zlokalizowany jest za mostkiem i trwa kilka minut, w przeciwieństwie do bólu zawałowego, który jest bólem przedłużonym, może trwać nawet dwie godziny - dodaje.
Dławica piersiowa to jedna z najczęstszych postaci choroby wieńcowej, czyli groźnej choroby układu krążenia. Na dławicę (ang. angina) cierpi blisko co trzeci pacjent leczony z powodu choroby niedokrwiennej serca. Najnowsze badania pokazują, że aż 43% pacjentów, których ta choroba dotyka, jest za późno diagnozowana, ponieważ chorzy nie rozpoznają jej objawów na wczesnym etapie choroby. Skutkuje to pogorszeniem się ich stanu zdrowia, pojawieniem się niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar, i gorszym rokowaniem leczenia.
Lekarze podkreślają, że dławica piersiowa jest wywołana przez zmniejszony dopływ krwi do mięśnia sercowego. Często oznacza dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężaru lub zaciskania. W ten sposób serce informuje, że coś mu dolega. Kiedy ból dławicowy nawraca najlepiej pilnie zgłosić się do lekarza, ale jeśli trwa dłużej niż 15 minut należy poprosić o pomoc pogotowie ratunkowe - przekonuje profesor Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
- ból w klatce piersiowej, szczególnie za mostkiem
- skrócenie oddechu
- nasilone pocenie się
- skrajne zmęczenie
- ból w innych lokalizacjach niż klatka piersiowa
- niestrawność lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu.
W dniu startu kampanii, o zmierzchu Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Spodek w Katowicach zaświecą się na czerwono po to, aby zwrócić uwagę przechodniów na problem dławicy piersiowej. Iluminacja to jedynie symbol, ale wierzymy, że w połączeniu z publikacjami na temat dławicy piersiowej obejmie swoim zasięgiem znaczną część polskiego społeczeństwa i że wiele osób dowie się, że nie tylko ból w klatce piersiowej powinien niepokoić, ale także szereg innych, czasem mniej specyficznych objawów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego - podkreśla profesor Piotr Jankowski.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne prowadzi kampanię Angina Awareness Initiative (AAI), która od tego roku jest również realizowana w Polsce pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Polska nazwa kampanii to "Poznaj Dławicę Piersiową". Kampanię w kraju wspiera firma Servier Polska, a patronem medialnym jest redakcja portalu Twoje Zdrowie.