Badania poznańskich naukowców wykazały, że składniki zawarte w soku z ziemniaka działają przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie na przewód pokarmowy i układ trawienny. „Sok z ziemniaka to niedoceniony skarb, który niszczy komórki nowotworowe” - mówi Przemysław Kowalczewski z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Sok z ziemniaka jest produktem ubocznym powstającym w procesie produkcji skrobi. Świeżo wyciśnięty sok z ziemniaka już od wieków był stosowany w europejskiej medycynie ludowej do leczenia, jak to wówczas określano, wrzodów żołądka oraz wielu schorzeń przewodu pokarmowego powodujących m.in. dolegliwości bólowe - przekazują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Na szerszą skalę kuracje z zastosowaniem tego środka zapoczątkował pod koniec XIX w. szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Benner. Badania naukowe dotyczące efektywności i bezpieczeństwa soku ziemniaczanego w lecznictwie zostały zapoczątkowane dopiero w XXI w. i obecnie coraz więcej badań naukowych potwierdza jego prozdrowotne działanie.
Co jest bardzo istotne, sok z ziemniaka działa bardzo selektywnie w walce z nowotworami np. jelit. Wybiera tylko te komórki nowotworowe i zostawia zdrowe, w odróżnieniu na przykład od leków. Medykamenty działają w sposób, nazwijmy to kolokwialnie pijanego drwala - mówi dr. inż. Przemysław Kowalczewski z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Czyli rąbią wszystko jak popadnie. I zdrowie i chore komórki. Tutaj tego nie ma - zauważa.
Naukowcy z Poznania chcą wykorzystać sok z ziemniaka w dietoterapii. Przygotowują nawet specjalne produkty wzbogacone o ten składnik. Przygotowali między innymi pieczywo, chrupki, produkty mięsne i gotowe dania, które w przypadku chorób nowotworowych układu pokarmowego i trawiennego mogą okazać się niemałym sprzymierzeńcem.
Trzeba jednak pamiętać, że domowy sok z ziemniaka zawsze może zawierać skrobię, która w nadmiernych ilościach negatywnie oddziałuje na układ pokarmowy.