Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon – to wszystko skutki ciężkiego przebiegu Covid-19 i pobytu w szpitalu z powodu tej choroby. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan, które opublikowało pismo „Annals of Internal Medicine”.

Naukowcy z University of Michigan (wyniki badań znajdziesz >>TUTAJ<<) przeanalizowali dane dotyczące ponad 1250 pacjentów przebywających - z powodu Covid-19 - wiosną i latem w jednym z 38 szpitali w stanie Michigan. Dane zbierano w ramach inicjatywy MI-COVID19, pozwalającej gromadzić informacje ze wszystkich szpitali w tym stanie.

Ponowna hospitalizacja

W ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia szpitala zmarło niemal 7 proc. pacjentów. W grupie, która trafiła na oddział intensywnej terapii odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 10 proc. Aż 15 proc. wróciło ponownie do szpitala.

Ogólne osłabienie, zadyszka, zaburzenia węchu i smaku

Po 60 dniach od opuszczenia szpitala badacze wykonali również telefoniczne wywiady z grupą 488 pacjentów. Okazało się, że ponad 39 proc. wypytywanych jeszcze nie powróciło do normalnych aktywności. Aż 12 proc. pacjentów zaznaczyło, że nie może zająć się sobą na podstawowym poziomie, lub na poziomie takim, jak poprzednio. Niemal 23 proc. miało zadyszkę już przy pokonaniu jednego piętra. Jedna trzecia miała utrzymujące się objawy przypominające Covid-19, w tym zaburzenia węchu i smaku.

Stan zdrowia ograniczający pracę lub prowadzący do jej utraty

W grupie, która miała pracę przed zachorowaniem na Covid-19, 40 proc. nie mogło do niej wrócić, przy czym większość z powodu problemów zdrowotnych, a część z powodu utraty pracy.

Z kolei 26 proc. osób, które wróciły do swojej pracy, przyznało, że konieczne było zmniejszenie liczby godzin w niej spędzanych lub zmniejszenie zakresu obowiązków z powodu problemów ze zdrowiem.

Problemy natury psychicznej, zaburzenia emocjonalne

Niemal połowa pytanych przez telefon osób przyznała, że Covid-19 miał wpływ na ich emocje, z czego mniejszość poszukiwała pomocy specjalistów zdrowia psychicznego.

Skutki gospodarcze - problemy finansowe

Negatywne finansowe skutki choroby (oceniane na co najmniej małe) odczuło 37 proc. badanych. Niemal 10 proc. przyznało, że zużyło całe swoje oszczędności, a 7 proc. oceniło, że musiało ograniczać ogrzewanie, wydatki na gospodarstwo domowe i jedzenie czy leki.

Koronawirus wpływa na wiele aspektów życia

Te dane wskazują, że obciążenia związane z Covid-19 ciągną się długo po pobycie w szpitalu i obejmują znacznie więcej niż problemy ze zdrowiem. Psychiczne, finansowe i fizyczne obciążenia tej choroby wśród osób, które ją przeżyły, wydają się znaczne - skomentował główny autor pracy Vineet Chopra.

Jak zaznaczyli autorzy badania, ponad 14 proc. osób z badanej grupy nie miało chorób przewlekłych przed hospitalizacją z powodu Covid-19, a wielu cierpiało jedynie na nadciśnienie tętnicze. Znane czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu koronawirusa, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nerek, występowały u jednej czwartej badanych. Spośród badanych osób ok. 52 proc. stanowili Afroamerykanie, a 4 proc. Latynosi. Średnia wieku wyniosła 62 lata.