W organizmie ludzkim możliwe jest współistnienie dwóch wariantów koronawirusa: Delta i Omikron - przekazał rosyjski specjalista Aleksandr Goriełow, wiceszef ośrodka badawczego podlegającego państwowemu urzędowi sanitarnemu Rospotriebnadzor.

Na pytanie, czy możliwe jest współistnienie w organizmie dwóch wariantów, Delty i Omikronu odpowiedź brzmi: jest to absolutnie możliwe - powiedział ekspert w państwowej telewizji rosyjskiej Kanał 1. Goriełow jest wicedyrektorem Centralnego Ośrodka Naukowo-Badawczego Epidemiologii.

O podobnej możliwości mówili wcześniej przedstawiciele zachodnich koncernów farmaceutycznych.

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA - skąd, jak się przypuszcza, pochodzi nowy wariant koronawirusa - sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych.

Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.

W Rosji pierwsze przypadki zakażeń wariantem Omikron wykryto 6 grudnia. Do 13 grudnia potwierdzono łącznie 16 przypadków. Wszystkie osoby, u których potwierdzono zakażenie tą odmianą koronawirusa powróciły z wyjazdów do Republiki Południowej Afryki.