W pierwszej połowie nowego tygodnia lekarze z ministerialnego zespołu do spraw szczepień wydadzą stanowisko w sprawie dwóch nowych szczepionek przeciwko Covid-19 dla dzieci - dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz. Chodzi o preparaty dla dzieci, które skończyły sześć miesięcy. Dzieci z tej grupy do tej pory nie miały prawa do ani jednej dawki preparatu.

Zielone światło dla stosowania szczepionek w grupie dzieci, które skończyły pół roku, w tym tygodniu wydała Europejska Agencja Leków.

Chodzi o dwudawkowy preparat firmy Moderna i trzydawkowy preparat firmy Pfizer. Pierwszy z nich będzie podawany dzieciom, które nie mają jeszcze pięciu lat. Drugi dzieciom do czwartego roku życia.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to - jak ustalił nasz dziennikarz - rekomendacja, by dwie nowe szczepionki dla dzieci stosować także w Polsce. 

To otworzy drogę, by dzieci, które mają pół roku, rok czy cztery lata dostały pierwsze dawki preparatu przeciwko Covid-19. 

Mamy dzień, dwa na dopracowanie stanowiska, które prześlemy do Ministerstwa Zdrowia. W ostatnim okresie hospitalizowaliśmy dzieci zakażone koronawirusem do pierwszego roku życia. Najprawdopodobniej będziemy rekomendować stosowanie nowych szczepionek u dzieci, zgodnie z wcześniejszymi rekomendacjami EMA i FDA - przyznaje krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska.

W najbliższych dniach do Polski ma dotrzeć pierwsza dostawa około pół miliona dawek nowych szczepionek. Realny termin, gdy najmłodsze dzieci dostaną pierwszą dawkę preparatu to początek listopada.

Szczepienia w aptece na razie nie dla dzieci

Dzieci w Polsce, czyli osoby do osiemnastego roku życia, mogą być szczepione tylko w tradycyjnych punktach szczepień, czyli w przychodniach, szpitalach czy poradniach POZ. Preparat w punktach szczepień działających na przykład w aptekach mogą dostać tylko osoby pełnoletnie.

Eksperci zapewniają w rozmowie z naszym dziennikarzem, że możliwe będzie podawanie w czasie jednej wizyty kilkuletniemu dziecku dwóch szczepionek: zarówno przeciwko grypie, jak i przeciwko Covid-19.

Szczepionka przeciwko grypie także może być stosowana u dzieci, które skończyły sześć miesięcy, czyli rozpoczęły siódmy miesiąc życia.


Opracowanie: