Od kwietnia zmieniły się zasady testowania na Covid-19. Nie można już wykonać go bezpłatnie w aptekach czy punktach wymazowych. Aktualnie, o wysłaniu na badanie może zdecydować tylko lekarz.
Od 1 kwietnia zamknięte zostały mobilne punkty pobrań. Bezpłatnych testów nie wykonują już także laboratoria i farmaceuci w aptekach.
Ponadto, przestał działać formularz online do zgłaszania się po zlecenie na test na koronawirusa.
Jeśli masz objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, kaszel, gorączkę, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarz POZ może, w trakcie konsultacji, zdecydować o wykonaniu u Ciebie testu antygenowego. Wynik wpisze do systemu, a więc pojawi się on na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.
W przypadku zachorowania na Covid-19 dostaniesz zwolnienie lekarskie i zalecenie samoizolacji w domu aż do ustąpienia objawów.
28 marca br. przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.
W przypadku konieczności hospitalizacji szpital może zdecydować o przeprowadzeniu testu antygenowego lub testu PCR, by ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć Covid-19.
Przed przyjęciem na oddział, pacjent otrzymuje od nas kwestionariusz, w którym pytamy go m.in. o aktualny stan zdrowia. Jeżeli wskaże objawy Covid-19, wówczas możemy skierować go na test - wyjaśnia dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie.
Jak dodaje dr Czarnobilski, tak jak z powodu każdej innej infekcji, planowy zabieg może zostać przełożony na inny termin.
Źródło: pacjent.gov.pl/ twojezdrowie.rmf24.pl