Od kwietnia zmieniły się zasady testowania na Covid-19. Nie można już wykonać go bezpłatnie w aptekach czy punktach wymazowych. Aktualnie, o wysłaniu na badanie może zdecydować tylko lekarz.

Od 1 kwietnia zamknięte zostały mobilne punkty pobrań. Bezpłatnych testów nie wykonują już także laboratoria i farmaceuci w aptekach.

Ponadto, przestał działać formularz online do zgłaszania się po zlecenie na test na koronawirusa.

Darmowe testowanie tylko w przypadku wystąpienia objawów

Jeśli masz objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, kaszel, gorączkę, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz POZ może, w trakcie konsultacji, zdecydować o wykonaniu u Ciebie testu antygenowego. Wynik wpisze do systemu, a więc pojawi się on na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

W przypadku zachorowania na Covid-19 dostaniesz zwolnienie lekarskie i zalecenie samoizolacji w domu aż do ustąpienia objawów.

Czy trzeba wykonać test na Covid-19 przed przyjęciem do szpitala?

28 marca br. przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

W przypadku konieczności hospitalizacji szpital może zdecydować o przeprowadzeniu testu antygenowego lub testu PCR, by ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć Covid-19.

Przed przyjęciem na oddział, pacjent otrzymuje od nas kwestionariusz, w którym pytamy go m.in. o aktualny stan zdrowia. Jeżeli wskaże objawy Covid-19, wówczas możemy skierować go na test - wyjaśnia dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie.

Jak dodaje dr Czarnobilski, tak jak z powodu każdej innej infekcji, planowy zabieg może zostać przełożony na inny termin. 

Źródło: pacjent.gov.pl/ twojezdrowie.rmf24.pl