Katowiczanie, którzy mają co najmniej 65 lat, będą mogli za darmo zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepionki dla seniorów będą dostępne w blisko 30 przychodniach od początku przyszłego tygodnia.

Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Internet

Darmowych szczepionek dla seniorów jest 8 tysięcy. Zapłaci za nie miasto. O tym, kto będzie mógł skorzystać z darmowych szczepionek zdecyduje kolejność zgłoszeń. 

Grypa to zespół objawów klinicznych, związanych z ostrym zapaleniem układu oddechowego. Grypa doskwierała ludziom od zawsze. Po raz pierwszy opisał ją Hipokrates w 412 roku przed naszą erą.

Grypa często jest mylona z przeziębieniem, a miedzy nimi jest kilka istotnych różnic. Objawy grypy częściej mają ostrzejszy początek i grypie częściej towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy. W przeziębieniu katar jest bardziej nasilony, a grypa nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań np. płuc.

Grypą zakazić się można przez bliski kontakt z osoba zarażoną, wirus najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Częstym miejscem zarażenia są szkoły, przedszkola, czy miejsca pracy. Wirus łatwo rozprzestrzenia się zwłaszcza od jesieni do wiosny.

(ag)