Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach prowadzi rekrutację pacjentów i ich rodzin do międzynarodowego programu badań nad cukrzycą typu 1. Celem akcji INNODIA jest znalezienie przyczyn choroby i sposobów leczenia.
Poszukiwane są osoby z niedawno rozpoznaną cukrzycą typu pierwszego oraz ich niechorujący krewni. Lekarze podkreślają, że to unikatowe badania.
To są badania, które mają nam przynieść zwycięstwo nad cukrzycą typu 1, chorobą autoimmunologiczną, która dotyka nasze dzieci, naszą młodzież. Jest to najczęstsza dziś choroba przewlekła, postępująca wieku rozwojowego - wyjaśnia prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Do badania rekrutowane są dwie grupy: pacjenci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 oraz ich niechorujący na cukrzycę krewni pierwszego stopnia. Czas trwania analiz w przypadku pacjentów z rozpoznaną cukrzycą wyniesie około 2 lat i będzie obejmował 5 wizyt. Udział w badaniu niechorujących członków rodziny, u których występują przeciwciała, wyniesie z kolei około 4 lat i będzie obejmował 7 wizyt.
U obu grup regularnie przeprowadzane będą testy diabetologiczne oraz pobierane próbki krwi, moczu i kału.
INNODIA to globalne partnerstwo pomiędzy ośrodkami naukowymi, przemysłem farmaceutycznym oraz organizacjami zrzeszającymi pacjentów diabetologicznych. Celem programu jest znalezienie nowych metod zwalczania cukrzycy typu 1.
Jedyną w tej części Europy placówką zaangażowaną w projekt INNODIA jest Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i funkcjonujący na jej bazie Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.