„Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie” - alarmuje dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Tymczasem nadciśnienie tętnicze to jedna z najpowszechniej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce z tym schorzeniem zmaga się nawet 12 mln osób.

Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to, że trzeba zmierzyć im ciśnienie. Często po włączeniu odpowiedniej terapii te bóle znikają - podkreślił PAP dr Tadeusz Zębik. To wydaje się taka prosta i łatwa rzecz, a jest bagatelizowana przez pacjentów - dodał.

Ocenił, że w Polsce jest około 30 proc. osób z nadciśnieniem tętniczym. Czyli mamy wielomilionową rzeszę pacjentów i z tego około 40 proc. nie wie, że to nadciśnienie ma. To jest czynnik, który powoli uszkadza nasze naczynia i powoduje w obserwacji odległej wiele powikłań, łącznie z udarami mózgu, zawałami serca czy innymi powikłaniami obwodowymi - wyjaśnił kardiolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Według lekarza, nadciśnienie jest najważniejszym czynnikiem, które jeśli będzie leczone i kontrolowane, to pomoże zapobiec wielu powikłaniom w przyszłości.

Cytat

Często się uważa, że tylko starsi mają nadciśnienie. Jest wręcz odwrotnie. Dlatego także u ludzi młodych powinniśmy zawczasu taką profilaktykę prowadzić. Zaczynając od zmian stylu życia - mniej soli, więcej ruchu
dr Tadeusz Zębik, kardiolog

Co sprzyja nadciśnieniu?

Czynnikami sprzyjającymi rozwinięciu się wysokiego ciśnienia są m.in.

  • predyspozycje genetyczne,
  • nadużywanie soli czy alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • siedzący tryb życia.

Jednym z czynników jest także otyłość. Jest ona, jak podkreślił specjalista, ogromnym problemem wśród młodzieży. Powinniśmy leczyć ją od najmłodszych lat i pilnować wagi w przyszłości - zaapelował doktor Zębik.

Bagatelizowanie objawów nadciśnienia może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Dlatego istotna jest profilaktyka i regularnie mierzenie ciśnienia, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę.

Cytat

Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach
dr Tadeusz Zębik, kardiolog

Nadciśnienie tętnicze można leczyć niefarmakologicznie. Wtedy należy zacząć od zmiany trybu życia oraz niektórych nawyków. W przypadku braku poprawy zdrowa, lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne przepisując odpowiednie leki obniżające ciśnienie tętnicze.