Wyniki nowych badań wskazują, że osoby, u których stany chorobowe powodują przewlekłe bóle, jak np. zapalenie stawów, mogą odczuwać ból bardziej lub mniej – w zależności od pogody. Często słyszałeś od znajomych, że zmianę pogody „czują w kościach”? Mogą mieć rację!

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, opublikowali wyniki nowego badania, które ujawnia związek między chronicznym bólem a wilgotną, wietrzną pogodą, zwłaszcza przy niskim ciśnieniu atmosferycznym.

Wiara ludowa poparta nauką

Uważano, że pogoda wpływa na objawy u pacjentów z zapaleniem stawów od czasów Hipokratesa - mówi główny autor badania prof. Will Dixon, dyrektor Centrum Epidemiologii i Zapalenia Stawów na Uniwersytecie w Manchesterze. Około trzy czwarte ludzi żyjących z zapaleniem stawów uważa, że pogoda wpływa na odczuwanie przez nich bólu.

Badanie objęło ponad 13 000 osób. Uczestnikami były głównie osoby z zapaleniem stawów, chociaż niektórzy mieli inne przewlekłe stany związane z bólem, takie jak fibromialgia , migrena lub neuropatia .

Naukowcy zgromadzili dane za pomocą aplikacji na smartfony, którą opracowali specjalnie na potrzeby badania. Każdy uczestnik używał aplikacji do codziennego zgłaszania poziomu bólu, podczas gdy aplikacja rejestrowała pogodę w swoim obszarze za pomocą GPS.

Analiza wykazała, że w wilgotne i wietrzne dni przy niskim ciśnieniu szanse na odczuwanie większego bólu, w porównaniu do przeciętnego dnia, wynosiły około 20% - mówi Dixon. Dane sugerują brak związku między faktycznymi opadami deszczu a bólem. Podobnie naukowcy nie znaleźli związku między samym bólem a temperaturą. Najbardziej bolesne dni dla uczestników okazały się wilgotne, wietrzne, a także zimne.

Meteorolodzy będą mogli przewidzieć pogodę, a przy tym ból

Dixon sugeruje, że wyniki badania mogą doprowadzić meteorologów do prognozowania bólu wraz z prognozami jakości powietrza, co może pomóc osobom cierpiącym na przewlekły ból "zaplanować swoje działania, wykonując trudniejsze zadania w dni, w których przewiduje się niższy poziom bólu".

Tak wielu ludzi żyje z przewlekłym bólem, który wpływa na ich pracę, życie rodzinne i zdrowie psychiczne . Nawet jeśli zastosowaliśmy się do najlepszych wskazówek dotyczących leczenia bólu, często wciąż odczuwamy codzienny ból - mówi portalowi Medical News Today jedna z kobiet biorących udział w badaniu, Carolyn Gamble, która cierpi na przewlekłe zapalenia stawów. Wiedza o wpływie pogody na nasz ból może pozwolić nam zaakceptować, że ból wymknął się spod naszej kontroli nie z naszej winy - dodaje Gamble.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego wysokie ciśnienie wpływa na nas źle?