Pani Katarzyna przysłała do naszej redakcji zdjęcie swojego dziecka, na twarzy którego pojawiła się nagle wysypka. Okazało, że powodem zmian skórnych mogło być uczulenie na truskawki, które zjadł dzień wcześniej. „Czerwone plamy były widoczne przede wszystkim na twarzy – na czole i policzkach. Z czasem zaczęły się powiększać i zlewać w duży rumień” – opisuje mama dwulatka. „Truskawki mogą zawierać histaminę i nawet u osoby nieuczulonej, gdy zje ich dużo, może wystąpić reakcja alergiczna np. w postaci pokrzywki” – wyjaśnia prof. Ewa Czarnobilska, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dowiedz się więcej o objawach uczulenia na te owoce, diagnostyce oraz leczeniu tej alergii.

Tak uwielbianie przez nas truskawki, u niektórych osób mogą wywoływać objawy alergiczne. A uczula zwykle obecne w tych owocach białko, które powoduje nadmierną reakcję naszego układu odpornościowego.

Białka te mogą uwalniać histaminę i inne związki chemiczne, które prowadzą do objawów takich jak:

  • Objawy skórne: pokrzywka, wysypka, swędzenie, zaczerwienienie skóry.
  • Objawy żołądkowo-jelitowe: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka.
  • Objawy oddechowe: kichanie, katar, swędzenie gardła, kaszel, duszność.
  • Objawy ogólnoustrojowe: obrzęk ust, języka, gardła (co może prowadzić do trudności w oddychaniu), anafilaksja (rzadko, ale jest to najpoważniejsza reakcja, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej).


Jak można rozpoznać alergię na truskawki?

Diagnostyka alergii na truskawki obejmuje kilka kroków:

1. Wywiad medyczny: Lekarz zbiera szczegółowe informacje na temat objawów, historii chorób alergicznych w rodzinie oraz czasu i sposobu spożycia truskawek.
2. Testy skórne: Niewielka ilość wyciągu z truskawek jest nanoszona na skórę, a następnie lekko nakłuwana. Obserwuje się reakcję skórną w miejscu aplikacji.
3. Badania krwi: Testy serologiczne, takie jak oznaczenie poziomu IgE specyficznego dla truskawek, mogą pomóc potwierdzić diagnozę.
4. Dieta eliminacyjna: Czasowe wyeliminowanie truskawek z diety i obserwacja, czy objawy ustępują, a następnie ponowne wprowadzenie owoców pod nadzorem lekarskim.


Leczenie alergii na truskawki obejmuje:

  • Unikanie truskawek: Najskuteczniejszą metodą jest całkowite unikanie truskawek oraz produktów je zawierających.
  • Leki przeciwhistaminowe: Stosowane w celu złagodzenia objawów skórnych i oddechowych.
  • Adrenalina: W przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej, konieczne jest podanie adrenaliny. Osoby z ciężkimi alergiami powinny zawsze mieć przy sobie autostrzykawkę z adrenaliną (np. EpiPen).
  • Immunoterapia: W niektórych przypadkach można rozważyć immunoterapię, choć jest to mniej powszechne w przypadku alergii na truskawki.


Alergia na truskawki, choć stosunkowo rzadka, może powodować poważne objawy. Ważne jest, aby osoby z podejrzeniem uczulenia skonsultowały się z lekarzem, przeszły odpowiednie testy diagnostyczne.