Wiosna w pełni, ale mamy dobre wiadomości dla alergików, zwłaszcza uczulonych na pyłek brzozy. Stopniowo obniża się stężenie tego silnie alergennego pyłku brzozy, aczkolwiek w Polsce centralnej wschodniej i na południu wartości stężenia są nadal wysokie. Na zachodzie obserwowane są już średnie wartości. Przewiduje się dalszy spadek stężenia pyłku brzozy w najbliższym tygodniu.
Przełom kwietnia i maja to okres, w którym pyli też wiele innych drzew, o średniej lub niskiej alergenności. W powietrzu obecny jest także pyłek dębu w stężeniu od średniego (m.in w Krakowie i Sosnowcu) do wysokiego w Lublinie; pyłek buka (od niskiego w Krakowie do wysokiego w Lublinie); pyłek jesionu (od średniego, m.in w Łodzi) do niskiego (w Rzeszowie, Krakowie i Szczecinie).
STĘŻENIE PYŁKU BRZOZY
W Szczecinie, Rzeszowie i Poznaniu rozpoczął się sezon pyłkowy platanów. Pyłek platana jest zaliczany do alergennych, jednak w naszym kraju nie stanowi od takiego problemu dla osób uczulonych, jak na południu Europy. Platany są u nas nasadzane jako drzewa ozdobne.
W powietrzu pojawiły się pojedyncze ziarna pyłku drzew iglastych oraz uwaga silnie alergennego pyłku traw. Stężenie pyłku tych taksonów będzie powoli wzrastać.
Trawy to główne źródło alergenów pyłkowych w Polsce, jak i całej Europie. Sezon zazwyczaj zaczyna się na początku maja i będzie trwać do końca sierpnia.
STĘŻENIE PYŁKU DĘBU
Stężenie zarodników grzybów Alternaria i Cladosporium jest niskie do średnich (w Szczecinie) i wykazuje tendencję wzrostową.
Osoby z alergią pyłkową są proszone o stosowanie się do zaleceń lekarskich, w tym do unikania pokarmów dających reakcje krzyżowe z alergenem brzozy, w tym spożywania surowych owoców (jabłko, brzoskwinia) i warzyw (seler, marchew), jeżeli obserwowały u siebie objawy po pokarmach. Do tych objawów mogą należeć: pieczenie, świąd warg, języka, gardła, uczucie mrowienia w obrębie jamy ustnej, obrzęk.