Czy stanąłeś kiedy przed dylematem co wybrać, wolny ciężar czy ćwiczenia na maszynie? Może się wydawać, że pomiędzy nimi nie ma wielkiej różnicy. Na każdej siłowni można znaleźć i jedno i drugie. Jednak zarówno ćwiczenia z wolnym ciężarem, jak i trening wykonany na maszynie, mają swoje wady i zalety. Pomożemy Ci wybrać taką metodę ćwiczeń, która będzie najbardziej skuteczna i odpowiednia do Twoich oczekiwań.

Ćwiczenia z wolnym ciężarem

Tego typu trening ma mnóstwo zalet. Wśród nich, warto podkreślić fakt, że angażują do pracy znacznie więcej mięśni (w tym mięśnie stabilizacyjne), niż ćwiczenia wykonywane na maszynach. Nie ograniczają aparatu ruchowego i dają dużo możliwości kreatywnego wymyślania ćwiczeń. Do zalet wolnych ciężarów można również zaliczyć ich cenę i rozmiar. Zajmują mniej miejsca niż maszyny i są o wiele tańsze. Trening na wolnych ciężarach jest bardziej efektywny i wywołuje lepszą odpowiedź hormonalną. Na przykład, przysiady ze sztangą doprowadzają do wzrostu poziomu testosteronu o około 17% więcej, niż to samo ćwiczenie wykonane na maszynie. Pomimo wielu zalet, ćwiczenia z wolnym ciężarem mają również kilka wad. Opanowanie techniki niektórych ćwiczeń jest znacznie trudniejsze, a trening w pojedynkę, przy dużych ciężarach, może być niebezpieczny.

Trening z wykorzystaniem maszyn

Korzystając z maszyn, które oferują szeroką gamę ćwiczeń, również możemy dostrzec wiele ich zalet. Zwykle są prostsze w użyciu i łatwiej nauczyć się na nich odpowiedniej techniki. Świetnie nadają się na początek przygody z siłownią lub dla osób starszych. Na maszynach można trenować z większym ciężarem, bez konieczności asekuracji przez inną osobę, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Maszyny są również lepsze do ćwiczeń izolowanych, co może być przydatne na przykład w treningach rehabilitacyjnych. Oprócz powyższych zalet, trening na maszynach, ma również wady. Wśród nich warto wymienić zbyt duże obciążenie, które może być wynikiem źle dobranego ciężaru. Ruch na maszynie bywa ograniczony i nie przypomina tego naturalnie wykonywanego przez człowieka. Dużo maszyn nie jest funkcjonalnych i angażuje mniej mięśni, przez co wiele partii jest pomijanych. Może to doprowadzić do wad postawy.

Analizując zalety i wady wolnych ciężarów i maszyn, my zdecydowanie wybieramy te pierwsze. Sztanga jest świetnym przyrządem, który pomoże Ci wytrenować całe ciało bez konieczności wychodzenia z domu. W dzisiejszym filmie to właśnie ona króluje! Zobacz jakie wariacje treningowe przygotował dla Ciebie RMF 4RACING Team.

(ag)