Jaki jest najlepszy, najzdrowszy olej do smażenia? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak wyjaśnia dietetyk Aleksandra Cichocka, wiele zależy od zawartości w poszczególnych olejach kwasów tłuszczowych.

Do krótkiego domowego smażenia odpowiednie są te oleje, które zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (JKT), a mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WKT) - objaśnia dietetyk Aleksandra Cichocka z Narodowego Instytutu Żywności i Żywienia. Do takich olejów należą olej rzepakowy i oliwa z oliwek.

Olej rzepakowy zawiera około 61% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 29% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a oliwa z oliwek 70% JKT i 11% WKT.

Ekspertka tłumaczy, że jednonienasycone kwasy tłuszczowe są bardziej odporne na utlenianie pod wpływem wysokiej temperatury niż wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego olej rzepakowy i oliwę z oliwek można stosować zarówno na surowo, np. do surówek i sałatek, jak i do krótkiego smażenia.

Do smażenia zaleca się oleje rafinowane.  

W pozostałych olejach, takich jak np. olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, z pestek dyni, sezamowy przeważają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które szybko utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury i dlatego zaleca się spożywać je na surowo (np. do surówek i sałatek), nie zaleca się na nich smażyć - zaznacza na łamach portalu "Medycyna Praktyczna" Aleksandra Cichocka.

Dietetyczka dodaje, że olej rzepakowy i oliwę z oliwek można stosować tylko do krótkotrwałego smażenia. Ponadto, nie należy smażyć na tym samym oleju po raz drugi.

Cytat

Produkty smażone są ciężkostrawne, obciążają wątrobę i są bardziej kaloryczne, niż produkty gotowane, duszone, czy pieczone, dlatego smażenie wybierajmy z umiarem.
Aleksandra Cichocka, dietetyk

Zawartość kwasów tłuszczowych w olejach

OlejJednonienasycone kwasy tłuszczowe, %Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, %
Olej rzepakowy tłoczony na zimno6129
Oliwa z oliwek7011
Olej sezamowy3942
Olej sojowy3548
Olej słonecznikowy2065
Olej kukurydziany2657
 Źródło: Kunachowicz i wsp.: Liczmy cholesterol w diecie. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2008