Kawa zbożowa – wielu kojarzy się z dzieciństwem, dla niektórych jest alternatywą do napoju z kofeiną. Produkuje się ją z mieszanki różnych prażonych roślin. Najczęściej w jej składzie znajdziemy żyto, cykorię oraz buraka cukrowego, ale niektóre z nich z nich zawierają także pszenicę, jęczmień, a także korzeń mniszka lekarskiego. Czy może być zdrowszą alternatywą dla kofeinowej kawy?
Kawa zbożowa jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Możemy znaleźć w niej wiele pierwiastków, które pozytywnie wpływają na nasz organizm - w tym witaminy z grupy B.
Jest bogata również w żelazo, które wzmacnia odporność i skutecznie zapobiega anemii; fosfor zapewnia prawidłowy rozwój kości i stawów, ; cynk odpowiada za piękny wygląd włosów, skóry i paznokci. Dzięki obecności w kawie zbożowej potasu układ sercowo-naczyniowy jest chroniony przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.
Kawa zbożowa - w odróżnieniu od kawy tradycyjnej - nie podrażnia żołądka. Cennym składnikiem, który pozytywnie działa na układ pokarmowy, jest błonnik. Szczelnie wypełnia on ścianki przewodu pokarmowego i długo nie odczuwamy głodu.
Błonnik odpowiada też za regulację pracy jelit; pomaga im pozbyć się produktów przemiany materii oraz ułatwia wchłanianie cennych wartości odżywczych.
Kawa zbożowa jest również świetnym sposobem na pozbycie się nadmiernej ilości toksyn z organizmu - wszystko dzięki polifenolom, które mają działanie antyoksydacyjne.
Kawa zbożowa jest świetną alternatywą dla popularnej, tradycyjnej czarnej kawy. Nie zawsze może być ona pita bez ograniczeń.
Ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie poleca się jej dla osób z cukrzycą. Poza tym produkowana jest z zbóż, dlatego można znaleźć w niej gluten. To powoduje, że muszą uważać na nią osoby, które cierpią na alergię oraz celiakię.