Świadomość Polaków o zdrowym odżywianiu rośnie i coraz więcej z nas chce jeść zdrowo. Wielu z nas kojarzy jednak zdrowe jedzenie z drogimi produktami. Nie bez powodu, ponieważ sekcje ze zdrową żywnością mają często zawyżone ceny tylko z powodu nazwy “zdrowa” żywność”. Jednak, aby jeść zdrowo nie trzeba kupować żywności jedynie w ekologicznych sklepach czy takich sekcjach w supermarketach. Sprawdź triki, jak dobrze się odżywiać, nie wydając więcej niż zwykłeś, a nawet oszczędzając!

Zdjęcie ilustracyjne /materiały prasowe /Materiały prasowe

1. Planuj swoje posiłki raz na tydzień (przekształcaj dania)

Dzięki planowaniu posiłków unikniesz impulsywnych zakupów fast foodów czy niezdrowych przekąsek. Zaoszczędzić pozwoli Ci także robienie większych zakupów raz w tygodniu. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie jedzenia na następne 5-7 dni i robienie zakupów według zrobionej listy. To uchroni Cię przed zakupami po pracy, kiedy jesteś zazwyczaj zmęczony i głodny. Udowodniono, że wtedy kupujemy więcej niepotrzebnych produktów, ma sens prawda? Bądź kreatywny i pomyśl, jak możesz przekształcać resztki jedzenia w kolejne dania, sprawdź ile może to sprawiać przyjemności!

2. Kupuj od lokalnych rolników

Jeśli masz taką możliwość kupuj bezpośrednio od rolników, szczególnie tych, którzy mają mniejsze gospodarstwa. Mniejsza produkcja oznacza często bardziej ekologiczną produkcję. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości poszukaj marketów rolników i kupuj od nich. Obie opcje nie powinny być droższe od kupowania w sklepach, ale na pewno będą dużo zdrowsze!

3. Kupuj sezonowe owoce i warzywa

Czy od rolników czy w sklepach, sezonowe produkty będą tańsze i zdrowsze. Po pierwsze ze względu na ich dostępność, nie muszą być sprowadzane z daleka. Po drugie nie zawierają sztucznych konserwantów czy barwników.  Ponadto dzięki jedzeniu sezonowych produktów nie tylko jesz zdrowiej, ale pomagasz lokalnym rolnikom, regionowi, jak również atmosferze, Im więcej żywnościokilometrów tym więcej CO2 w atmosferze, co pogarsza stan naszej natury.

Sprawdź, jakie produkty są hodowane w twoim regionie i bądź świadomym konsumentem!

4. Jedz różnego rodzaju kasze i płatki owsiane

Kasze to źródło błonnika i innych walorów odżywczych, które są tanim rozwiązaniem. Eksperymentuj z nimi, a zobaczysz, ile ciekawych dań możesz stworzyć używając różnego rodzaju kasze. Na śniadanie zdrowym i tanim rozwiązaniem będą płatki owsiane. Możesz je urozmaicać owocami, rodzynkami czy orzechami bądź miodem, a zamiast mlekiem możesz zaparzać je owocowymi herbatami czy po prostu wodą. Płatki dodadzą Ci energii na początek dnia, a do tego wypełnią twój żołądek na długo.

5. Robienie przetworów

Sposób naszych babć to nie tylko tanie, ale także zdrowe rozwiązanie. Własne dżemy, ogórki, kapusta czy wiele innych warzyw i owoców, z których możesz zrobić, to świetny pomysł na zdrową spiżarnię. Połącz przyjemne z pożytecznym i zaangażuj rodzinę czy przyjaciół do wspólnego “wekowania". To może być świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.  

6. Idź na grzyby czy jagody!

Jeśli przetwory to również grzyby! Wybierz się na wycieczkę do pobliskiego lasu i upoluj prawdziwki! Pamiętaj o upewnieniu się, czy grzyby są jadalne - to świetna okazja do własnej edukacji :) Tak samo jak w przypadku przetworów, wybierz się na grzyby czy jagody z rodziną czy przyjaciółmi. Możecie zorganizować  konkurs na największą ilość zebranych grzybów, to będzie frajda szczególnie dla dzieci! Ze zdobyczy możecie zrobić świeży obiad, a jeśli macie dużą ilość, zróbcie przetwory albo po prostu zamroźcie zbiory.

7. Hoduj własne zioła

Zioła w paczkach wydają się być tanie, ale nie mają takiej samych właściwości jak świeże. Hodowanie ich w domu nie tylko będzie zdrową opcją, ale sprawi, że w twojej kuchni zagoszczą rozmaite zapachy i będą również świetną ozdobą, spróbuj sam!

8. Rób w domu drugie śniadanie i małe przekąski (i miej je zawsze przy sobie)

Gotowa kanapka ze sklepu czy kebab w biegu to niezdrowa, a do tego często droga opcja. Przekąski czy drugie śniadanie możesz zrobić szybko i tanio w domu (spróbuj wykorzystać resztki z obiadu i wyczarować na przykład smakowitą sałatkę). 

9. Zastąp mięso innymi proteinami

Coraz więcej badań pokazuje, że mięso (szczególnie czerwone) nie jest zdrowe, zwłaszcza te z dużych supermarketów posiadają wiele hormonów i niezdrowych dodatków. Jeśli przestaniesz traktować mięso jako główny składnik posiłków, nie tylko zaoszczędzisz wiele pieniędzy, ale także zyskasz na zdrowiu.

10. Ogranicz jedzenie w restauracjach

Jedzenie w restauracjach to często niemały wydatek, a szczególnie jak dodamy koszty napojów. Wyznacz budżet na jedzenie w restauracjach, to pomoże Ci w decyzji czy ugotować w domu czy zjeść “na mieście".

Stosowanie tych 10 porad nie tylko pomoże Ci w odżywianiu się zdrowo, ale także w zarządzaniu swoim budżetem żywieniowym. Jeśli jednak nie idzie Ci to jeszcze za dobrze i potrzebujesz gotówki, możesz sprawdzić pożyczkę bez zaświadczeń przez internet.