Po to warzywo warto sięgać. Jest bowiem kilka ważnych powodów, dla których powinniśmy zajadać się brukselkę! I to wcale nie od czasu do czasu!

W brukselce znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, witamina A, E, H oraz K. /Grzegorz Michałowski /PAP

Wiele osób nie przepada za brukselką, twierdząc że jest gorzka i ma nieprzyjemny zapach. Ale być może te osoby nie wiedzą, że pogardzane przez nich warzywo, doskonale wpływa na zdrowie. Dlaczego więc powinniśmy polubić brukselkę?

1.Brukselka - źródło witamin 

W brukselce znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, witamina A, E, H oraz K. Co ciekawe, wystarczy zaledwie 150g brukselki, aby w pełni pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C.

Ponadto, jedząc to warzywo dostarczymy do organizmu porcję cynku, manganu, fosforu, sodu, żelaza, potasu oraz wapnia.

2. Beta-karoten znajduje się w brukselce!

Jedząc brukselkę, dostarczymy do naszego organizmu solidną dawkę beta-karotenu, który następnie zostanie zamieniony w witaminę A. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, jednocześnie chroniąc go przed schorzeniami spojówek oraz rogówek. Dodatkowo, beta-karoten ma doskonały wpływ na kondycję naszej skóry.

3. Brukselka ma właściwości antynowotworowe

Brukselka zawiera wyjątkowe związki azotowe, które odpowiadają za przemianę estrogenu oraz wydalenie jego nadmiaru z organizmu. W ten sposób znacząco obniża ryzyko wystąpienia nowotworów macicy, jajników oraz piersi.

Zawarte w brukselce chlorofil, glukozynolaty i karotenoidy zmniejszają także prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego oraz żołądka.

4. Brukselka doskonale wpływa na układ nerwowy

W tym niepozornym warzywie znajdziemy całkiem sporą ilość witaminy B1. Powinniśmy dbać o odpowiedni poziom tej substancji w naszym organizmie, gdyż jej niedobory mogą prowadzić do zaburzenia czynności układu nerwowego - osłabienia, przewlekłego zmęczenia, zaburzeń pamięci, problemów z koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.

5. Brukselka pomoże w walce z nadmiarem kilogramów

Jeśli staracie się schudnąć, w waszej diecie nie powinno zabraknąć brukselki. 100 g tego warzywa to zaledwie 30 kcal, dlatego też możemy spożywać je bez większych wyrzutów sumienia. Co więcej, brukselka zwiera w sobie także błonnik, odpowiedzialny za regulowanie trawienia, obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz długotrwałe uczucie sytości.

A wiecie, skąd pochodzi nazwa brukselka?
Brukselka zwana także kapustą brukselską to efekt skrzyżowania jarmużu z kapustą. Pochodzi z Belgii, gdzie uprawiane jest od stuleci, a jego nazwa wiąże się oczywiście ze stolicą kraju – Brukselą.

(MKam)

  RMF/Smaker