Nagła chęć na coś słodkiego lub paczkę słonych czipsów, a może nieodparta pokusa zjedzenia tłustego burgera z food trucka? Na pewno znasz to uczucie i nieobce są ci wieczorne wycieczki do kuchni, w celu zaspokojenia dziwnych zachcianek.

Tak, to mogą być tylko chwilowe zachcianki, czasem jednak to pierwszy znak ostrzegawczy, który wysyła ci organizm. Nagła chęć na czekoladę może oznaczać, że brakuje ci magnezu, a niedobór tego pierwiastka prowadzi do chorób serca i układu nerwowego. 

Ciągła ochota na napoje gazowane może zwiastować niedobór wapnia, a ten prowadzi do osłabienia kości, bezsenności, a nawet nerwicy. Poznaj cztery inne, dziwne zachcianki, które powinny wzmóc twoją czujność i skłonić cię do zrobienia, wciąż odkładanej na później, morfologii. 

1. Pieczywo

Jeśli wciąż prześladuje cię ochota na pulchne białe bułeczki lub ciepły "chlebuś" prosto z piekarni powinnaś zbadać poziom azotu w organizmie. Azot ma działanie odtruwające i regenerujące, ma też ogromne znaczenie w profilaktyce chorób neurologicznych. Niedobór tego pierwiastka w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. 

Podejrzewasz u siebie niedobory azotu? Jedz pokarmy wysokoproteinowe. 

2. Frytki i czipsy

Nagła ochota na coś słonego nie powinna cię niepokoić, od czasu do czas zdarza się przecież każdej z nas. Jeśli jednak wciąż myślisz o paczce czipsów, schowanej w kuchennej szafce, a na obiad codziennie serwowałabyś sobie frytki, zbadaj poziom wapnia i soli w organizmie. Ochota na słone przekąski często jest również pierwszym objawem odwodnienia, więc zanim znowu sięgniesz po paluszki, wypij powoli dwie szklanki wody. 

Niedobór wapnia przyczynia się do chorób kości i zębów, negatywnie wpływa również na pracę układu trawiennego. 

Świetnym źródłem wapnia jest nabiał, zielone liście i jarmuż. 

3. Fastfoodowe mięso

Coraz częściej nachodzi cię chęć na tłustego burgera lub inny mięsny fastfood? A może uzależniłaś się od gotowych kanapek z kurczakiem lub mocno przyprawionym indykiem? To może być spory niedobór żelaza! Żelazo ma ogromne znaczenie dla zdrowia kobiet - zwalcza bakterie i wirusy, wspomaga pracę układu nerwowego, a jego niedobór prowadzi do osłabienia, problemów z koncentracją i anemii. 

Chcesz zapobiec niedoborom żelaza? Jedz regularnie algi, mięso, jajka, wodorosty, zielone liście i... owsiankę. Żelazo najlepiej przyswoisz, spożywając je w towarzystwie witaminy C. 

4. Kawa i herbata

Nie wyobrażasz sobie życia bez filiżanki kawy z rana? A może wolisz gorącą herbatę z cytryną i miodem? Napoje te, pite okazjonalnie, oczywiście nie zaszkodzą, mogą nawet pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Jeśli jednak dwie filiżanki kawy dziennie to dla ciebie zdecydowanie za mało lub co godzinę serwujesz sobie kubek aromatycznej herbaty - sprawdź poziom żelaza i siarki we krwi. 

Siarka to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, reguluje poziom cukru we krwi, sprawia, że włosy są mocne, skóra piękna, a paznokcie nie łamią się i nie rozdwajają. 

Siarkę znajdziesz w mięsie, jajach, mleku i cebuli. 

Czytaj więcej na portalu Interia.pl