Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób. Przyczyn jej powstawania jest wiele, a jednym z kluczowych elementów leczenia jest odpowiednia dieta. W dużym uproszczeniu: taka, która ogranicza do absolutnego minimum spożycie cukrów prostych oraz posiłków o wysokim indeksie glikemicznym. Czy zatem diabetyk nie może pozwolić sobie na pizzę? Od czasu do czasu, w odpowiedniej wersji, nie powinna zaszkodzić. Sprawdź, na co się zdecydować.
Czy pizza jest dla cukrzyków daniem absolutnie zakazanym? Pewne jest, że nie powinna stanowić podstawy ich diety ani też być spożywana zbyt często. To wskazania ogólne - dotyczące także osób, które nie zmagają się z tą chorobą. Diabetycy powinni jednak przede wszystkim zwracać uwagę na skład pizzy - niezależnie od tego, czy pizza jest przygotowywana w domu czy też zamawiana w jednej z dobrych pizzerii, np. w Pizza Dominium.
Dodatki, których powinieneś unikać, jeśli masz cukrzycę
Wrogiem diabetyka jest cukier w każdej postaci. Dlatego musisz zwrócić baczną uwagę na to, co znajdzie się na Twoim kawałku pizzy. Zapomnij o ananasie i innych ewentualnych owocach, które mogą się pojawić w menu, a także o ogórkach konserwowych czy grzybkach marynowanych. Najważniejsze jednak, aby odstawić słodkie sosy - typu barbecue, ketchup, sos czosnkowy na majonezie, konfitura żurawinowa i tym podobne. W zamian kawałek pizzy powinien obfitować w warzywa. Pomidory, cebula, papryka, czosnek, rukola, cukinia, bakłażan - zawierają dużo błonnika i mają niski indeks glikemiczny. Są zatem Twoimi sprzymierzeńcami, podobnie jak np. grzyby. A jeżeli pizzę chcesz "doprawić" już na talerzu, zamiast mogących zawierać cukier sosów wybierz odrobinę oliwy smakowej. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy.
A co z serami? Jeśli cukrzyca nie łączy się u Ciebie z otyłością, nie musisz się ich obawiać. Tłuszcze nie przekształcają się w organizmie na cukier, więc nie wpłyną na poziom glukozy we krwi.
Ciasto, czyli główny winowajca
Ciasto na pizzę powstaje z mąki. Mąka zaś to węglowodany proste (a więc cukry) w czystej postaci. I to przede wszystkim dlatego musisz uważać na pizzę. Jakie zatem wybrać, aby nie podnieść zbyt mocno poziomu cukru w swojej krwi? Jeśli jesteś w pizzerii, takiej jak np. Pizza Dominium, wybierz przede wszystkim pizzę na cienkim cieście. Im go mniej, tym lepiej. Najrozsądniej jednak będzie - o ile to możliwe - wybrać ciasto na mące pełnoziarnistej. Jego znalezienie w pizzerii jednak nie jest tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Możesz je więc przygotować samodzielnie. Wówczas najlepiej sprawdzą się receptury, w których nie pojawiają się również drożdże. Dlaczego? Bo jeśli się pojawią, do składników musisz dorzucić również cukier, który jest dla drożdży pożywką.
Jak przygotować ciasto na pizzę bardziej odpowiednią dla diabetyka?
Wersja 1 - na mące orkiszowej
- 400 g mąki orkiszowej lub innej z pełnego przemiału (np. żytniej),
- łyżka oliwy,
- 5 g suszonych drożdży instant - choć bez cukru nie urosną zbyt mocno, nieco spulchnią ciasto, alternatywnie możesz je zastąpić proszkiem do pieczenia,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 300 ml wody.
Składniki wymieszaj ze sobą i wyrób dokładnie ciasto, po czym zostaw je na ok. godzinę lub dłużej. Po tym czasie rozwałkuj je jak najbardziej cienko i ułóż na formie. Pizzę posmaruj sosem pomidorowym (np. przyrządzonym z koncentratu pomidorowego z bazylią i oregano) i nałóż warzywne dodatki. Piecz w temperaturze 250 stopni przez ok. 10-15 minut.
Wersja 2: na spodzie z kaszy jaglanej i mąki ryżowej
Kasze wszelkiego rodzaju są szczególnie polecanymi diabetykom węglowodanami. Do przygotowania ciasta na pizzę z jej udziałem potrzebne Ci będą:
- szklanka kaszy jaglanej,
- 6 łyżek mąki ryżowej,
- 2 łyżki oleju,
- ok. szklanka wody,
- łyżka mielonego siemienia lnianego.
Kaszę jaglaną ugotuj i odstaw do wystygnięcia. Wrzuć do miski wszystkie sypkie składniki - kaszę, mąkę oraz siemię lniane, dodaj olej i wodę, a następnie wyrabiaj mieszankę do powstania jednolitej masy. Wyklej nią cienko formę i piecz 30 minut w 180 stopniach. Uwaga: na tę pizzę składniki nakładamy dopiero po upieczeniu!
Wersja 3: mąka pszenna i orkiszowa
Jeśli chcesz, aby smak pizzy był bardziej zbliżony do tego tradycyjnego, zmieszaj mąkę z pełnego przemiału z tą zwykłą. Potrzebne Ci będzie:
- po 200 g mąki pszennej i orkiszowej,
- ok. 300 ml wody,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- szczypta soli,
- paczka suszonych drożdży.
Ciasto zagnieć, podobnie jak w przypadku wersji nr 1. Z tej porcji wyjdą Ci dwie pizze na cienkim cieście. Ale pamiętaj: podziel się nimi z bliskimi, sobie zaś zaserwuj 1-2 kawałki.
Pizza jedzona od czasu do czasu nie wywoła poważnego spustoszenia w organizmie cukrzyka. Możesz zatem odwiedzić z przyjaciółmi Pizza Dominium czy zorganizować w domu pizza party. Warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku oraz o tym, aby takie przyjemności serwować sobie w zdrowszej wersji oraz nie za często.