Za nami rozpoczęcie zimowych igrzysk olimpijskich. Zmagania sportowców z całego świata możemy oglądać w telewizji lub internecie. Być może któraś z piętnastu dyscyplin stanie się dla nas inspiracją w aktywności fizycznej? Sport to wszakże zdrowie.

W XXIV Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie biorą udział sportowcy z 90 państw, którzy w dniach od 4 do 20 lutego będą rywalizowali w 109 konkurencjach w ramach 15 dyscyplin sportowych.

Oto dyscypliny zimowych igrzysk:

 • Biathlon (11 konkurencji),
 • Biegi narciarskie (12),
 • Bobsleje (4),
 • Curling (3),
 • Hokej na lodzie (2),
 • Kombinacja norweska (3),
 • Łyżwiarstwo figurowe (5),
 • Łyżwiarstwo szybkie (14),
 • Narciarstwo alpejskie (11),
 • Narciarstwo freestyle (13),
 • Saneczkarstwo (4),
 • Short track skating (9),
 • Skeleton (2),
 • Skoki narciarskie (5),
 • Snowboard (11).


Zobaczcie, na czym polega każda z tych dyscyplin i która z nich jest najbliższa Waszemu sercu. Być może obudzicie w sobie zamiłowanie do zimowego sportu?

Biathlon

Ta dyscyplina łączy bieg narciarski ze strzelectwem. Polega na przebiegnięciu na nartach najczęściej od 7,5 do 20 km. W trakcie biegu od 2 do 4 razy należy na strzelnicy oddać 5 strzałów. Nazwa pochodzi od połączenia łacińskiego słowo "bi" - czyli "dwu" - oraz "athlon" - czyli "zawody, nagroda".

Biegi narciarskie

Biegi narciarskie wymagają tylko nart z kijkami. Zawody na igrzyskach olimpijskich mają różne dystanse - od sprintu na odległość 1-1,8 km po bieg sztafetowy 4x5 km dla kobiet i 4,10 km w przypadku mężczyzn.

Bobsleje

Sport ten polega na zjeździe zawodników na na specjalnych sankach po torze lodowym o długości 1,5-2 km. Każdy tor ma co najmniej 15 zakrętów.

Curling

Dyscyplina ta jest rozgrywana na tafli lodu w kształcie prostokąta, na której rywalizują dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Zawody polegają na rzucaniu po lodzie specjalnie przygotowanych kamieni curlingowych.

Celem każdego rzutu jest wykonanie takiego rzutu, aby kamień zatrzymał się jak najbliżej środka wyznaczonego pola. Curling bywa nazywany "szachami na lodzie".

W curlingu stosowane są szczotki, którymi zawodnikami szybko pocierają lód przed ślizgającym się kamieniem, co powoduje zmianę prędkości i toru poruszania się kamienia.

Hokej na lodzie

W każdej z dwóch grających ze sobą drużyn jest 6 zawodników. Cały mecz trwa 60 minut i jest podzielone na trzy tercje - każda z nich trwa 20 minut. Przerwy trwają po 15 minut.


Kombinacja norweska

Kombinacja norweska to dyscyplina składająca się z dwóch sportów zimowych: biegów narciarskich i skoków. W jej ramach najpierw rozgrywa się serię skoków, najczęściej na dużej skoczni, a następnie odbywa się bieg na 10 km. Do biegu zawodnicy podchodzą według kolejności miejsc, które zajęli w skokach.

Łyżwiarstwo figurowe

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich łyżwiarstwo figurowe odbywa się w kilku konkurencjach: soliści, solistki, pary sportowe, pary taneczne, a także zawody drużynowe. To bardzo trudny sport, w którym nie wystarczy perfekcyjnie jeździć na łyżwach, ale również wykonywać przy tym akrobacje w powietrzu.

Łyżwiarstwo szybkie

Ten rodzaj łyżwiarstwa polega na jak najszybszym przejechaniu na łyżwach wybranej liczby okrążeń lodowiska. Zawodnicy łyżwiarstwa szybkiego to panczeniści. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Rosjanina, Aleksandra Panszyna, który - jak głosi legenda - wymyślił łyżwy w ich obecnym kształcie.

Rywalizacja odbywa się na dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m i 10 000 m, a także biegi drużynowe oraz kombinacje.

Narciarstwo alpejskie

To jedna z form narciarstwa polegająca na zjeździe po (naturalnie lub sztucznie) ośnieżonym górskim stoku pomiędzy rozmieszczonymi na nim kijkami. Prędkość maksymalna narciarza podczas zjazdu może wynosić nawet 160 km/h.

Narciarstwo freestyle

Narciarstwo freestyle (lub dowolne) polega na zjeździe na nartach po różnych trasach i wykonywaniu podczas zjeżdżania efektownych akrobacji. Zawodnicy tej dyscypliny startują w różnych konkurencjach, m.in. skokach akrobatycznych i jeździe po muldach.

Saneczkarstwo

W tej dyscyplinie, również polegającej na zjeździe na sankach po torze, bierze udział jeden lub dwóch zawodników. W saneczkarstwie sanki noszą nazwę miski lub wanny. Zawodnik ma na sobie jednoczęściowy kombinezon i kask.

Short track skating

Short track to inna nazwa łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim. Wyścigi odbywają się na torze, którego pętla ma długość około 111 metrów. W tej dyscyplinie odbywają się biegi indywidualne lub sztafety. Zawodnicy osiągają prędkość do 50 km/h.

Skeleton

Skeleton różni się od bobslejów i saneczkarstwa wielkością sań (skeleton ma dużo mniejszy sprzęt) oraz liczbą zawodników (w bobslejach jest co najmniej dwóch zawodników), a także pozycją zawodnika (zjeżdża ona głową do przodu). Sanie do skeletonu są małe, mają nisko umiejscowiony środek ciężkości, ważą do 50 kilogramów i mogą osiągnąć prędkość do 130 km/h.

Skoki narciarskie

Za sprawą Adama Małysza dyscyplina znana wszystkim Polakom. W tej dyscyplinie rozegranych zostanie pięć konkurencji: skoki na normalnej i dużej skoczni, zawody drużynowe mężczyzn, skoki na normalnej skoczni kobiet, a także - po raz pierwszy - zawody drużyn mieszanych na normalnej skoczni.

Snowboard

Snowboard to ostatnia z 15 dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Polega ona na jeździe na desce snowboardowej w jednym z kilku stylów: freestyle (jak najbardziej efektowni triki), alpejski (chodzi o jak najlepszą kontrolę nad deską), freeride (jazda poza przygotowanymi trasami) i snowcross (jazda po trasie z przeszkodami).

Opracowanie: