Jeżeli przez koronawirusa większość czasu spędzasz w domu - musisz zadbać o swoją kondycję fizyczną. Obecna sytuacja dla wielu osób wiąże się z silnym napięciem i stresem, dlatego trzeba zadbać o regularne ćwiczenia, zwłaszcza te odprężające.

Kluby fitness czy siłownie z powodu pandemii wirusa są wprawdzie nieczynne, ale o swoją formę możesz równie dobrze zadbać w domowym zaciszu. O systematycznych ćwiczeniach powinny pamiętać zwłaszcza osoby, które obecnie przechodzą kwarantanne i nie mogą poruszać się na wolnym powietrzu. 

Długotrwałe zamknięcie w czterech ścianach bez żadnej aktywności może mieć dla naszego zdrowia katastrofalne skutki. Nie dość, że osłabiamy swój organizm to otoczeni doniesieniami o pandemii będziemy odczuwać lęk i niepokój. Ćwiczenia oddechowe to świetny sposób na odstresowanie się – przekonuje fizjoterapeutka Aleksandra Śliwa. 

Kolejnym ćwiczeniem, które pozwoli naszemu ciału odprężyć się i zrelaksować jest tzw. ukłon japoński. Jak go wykonać?

Siadamy na piętach i wyciągamy na macie ręce daleko do przodu. Pięty powinny być złączone. Kolana mogą być szeroko lub wąsko. W takiej pozycji wytrzymujemy około 10-15 sekund.

Następnie prostujemy plecy i kręgosłup, bierzemy głęboki oddech.

Ćwiczenie warto powtórzyć 2-3 razy. Powinny pojawić się wtedy pierwsze efekty. 

Jak spędzać czas w domu?

Pracujesz zdalnie lub jesteś przymusowo objęty kwarantanną? Poza aktywnością fizyczną, na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie wpływa też kilka innych czynników.

1. Nie otaczaj się elektroniką. Trudno jest wyłączyć wszystkie urządzenia RTV-AGD. Ale rób sobie przerwy w oglądaniu filmów i wiadomości - zwłaszcza tych dotyczących koronawirusa. Wykorzystaj wolny czas przede wszystkim na rozmowie z bliskimi i czytaniu książek.

2. Zdrowa dieta. Nie szukaj witamin w suplementach, lecz w naturalnych produktach. Nie objadaj się, jedz często i małe porcje. Na twoim talerzu nie może zabraknąć warzyw i owoców, które wzmocnią odporność organizmu. 

3. Wietrz mieszkanie. Otwieraj jak najczęściej okna. Pozwól by do pomieszczenia, w którym przebywasz wpadło trochę świeżego powietrza. Jeżeli panuje smog to przewietrz mieszkanie nad ranem, bo wtedy zanieczyszczenie jest najmniejsze, a wirus na pewno niedostanie się przez otwarte okno.