Wielu z nas wykonuje pracę w pozycji siedzącej przy komputerze. Dla niektórych osób podróż do pracy jest jedyną formą aktywności fizycznej. Po powrocie do domu siadamy przed telewizorem, a czas ze znajomymi spędzamy na kanapie lub przy stoliku w restauracji.

Smutna prawda o siedzącym trybie życia

Siedzenie ogranicza naszą sprawność, prowadzi do szybszej degeneracji stawów, negatywnie wpływa również na nasze kości, układ krążenia, metabolizm, a także zdrowie psychiczne 

Gdy siedzimy, mięśnie dolnej części ciała przestają pracować, mięśnie kończyn dolnych nie napinają się, co może powodować obrzęki nóg, gdyż nie pracujące mięśnie nie przepompowują limfy. Kiedy siedzimy, mięśnie pośladkowe są leniwe, plecy zaokrąglają się powodując skrócenie mięśni klatki piersiowej i bierne rozciągnięcie mięśni grzbietu, stawy barkowe przyjmują pozycję rotacji wewnętrznej, a głowa wysuwa się poza prawidłową oś ciała.  

Czas na ruch!

Na każde 30 minut przy biurku poruszaj się przynajmniej 2 minuty. Wprowadź odrobinę ruchu do harmonogramu. Rozciągnij się przy biurku.

ĆWICZENIE 1

1.      Wyciągnij się do góry.

2.      Unieść delikatnie klatkę  piersiową do przodu i ustaw równomiernie miednicę.

3.      Rozciągnij się.

ĆWICZENIE 2

1.      Oprzyj łokcie o biurko.

2.      Pochylając tułów w przód odsuń się wraz z krzesłem tak daleko aby umieścić głowę między blatem biurka a ramionami. Łokcie pozostają na blacie.

3.      W tej pozycji spychaj mostek do podłogi i zbliżaj łopatki do kręgosłupa napinając mięśnie. Jeżeli masz obrotowe krzesło, to w tym ułożeniu ciała przekręcaj krzesło delikatnie w prawo i lewo rozciągając, i rozluźniając mięśnie.

Ważne wskazówki dla osób wykonujących pracę siedzącą

1.      Wstań przynajmniej co godzinę. Wykonaj kilka skłonów w przód i odchyleń tułowia w tył - dzięki temu mięśnie przykręgosłupowe będą mniej napięte.

2.      Często zmieniaj pozycję . Jeżeli masz taką możliwość - postaraj się zmieniać na czym siedzisz w ciągu dnia (po kilku godzinach na krześle dobrze jest się przesiąść na piłkę lub stołek aktywny).

3.      Wstań i zrób kilka przysiadów, podskoków lub wymachów ramion. Krew zacznie krążyć szybciej i łatwiej będzie Ci się skupić, a zastane mięśnie dostaną porcję odżywienia i dotlenienia.

4.      Spaceruj po biurze.

5.      Podejdź do okna lub ściany i rozciągnij mięśnie ud oraz łydek.

6.      Wykonuj proste ćwiczenia np. krążenia stóp, wspięcia palce/pięty, masaż stóp piłką do tenisa, spokojne ruchy głowy.

7.      Przeciągnij się jakbyś obudził się z głębokiego snu.

8.      Pamiętaj także o poprawieniu swojego miejsca pracy:

- ustaw monitor na wysokości oczu, a klawiaturę postaw na biurku,

-  dostosuj wysokość krzesła tak, aby przedramiona były ustawione pod katem 90 stopni  do kości ramiennych.

Po pracy idź na spacer. Zostaw torbę, plecak i aktówkę. Przez 30 min maszeruj przed siebie, idąc wydłużonym krokiem. Pracuj rękami, patrz przed siebie. Dzięki temu dotlenisz organizm po dniu spędzonym w pracy, oczyścisz umysł, zmniejszysz nadmierne napięcia w obrębie kręgosłupa i odżywisz mięśnie. Twój organizm będzie Ci wdzięczny.

Opracowanie: