10 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie zapobiegłoby wielu przedwczesnym zgonom - wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach NewYorkTimes.

W najnowszej analizie opublikowanej przez JAMA Internal Medicine wykorzystano dane dotyczące aktywności fizycznej i śmiertelności tysięcy dorosłych Amerykanów. Wyniki pokazują, że nawet niewielka, dodatkowa aktywność fizyczna może potencjalnie powstrzymać setki tysięcy przedwczesnych zgonów w nadchodzących latach.

Już teraz nauka dostarcza wielu dowodów na to, że aktywność fizyczna wpływa na długość naszego życia. Pokazują to badania wykonane we wcześniejszych latach. 

W analizie z 2019 roku opublikowanej przez Centers for Disease Control and Prevention widać, że ponad 8 procent wszystkich zgonów w Stanach Zjednoczonych spowodowanych było przez "nieodpowiedni poziom aktywności". Badanie stylu życia i ryzyka śmierci z 2020 roku pokazało, że około 44 tys. dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych i Europie preferowało siedzący siedzący tryb życia. Zarówno mężczyźni jak i kobiety w tym wypadku byli aż o 260 proc. bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż najbardziej aktywni badani ludzie, którzy ćwiczyli przez co najmniej 30 minut przez większość dni.

Jednak wiele z tych badań opierało się często na niewiarygodnych wspomnieniach ludzi dotyczących ćwiczeń i nawyków siedzenia. W najnowszym badaniu naukowcy z National Cancer Institute i CDC postanowili zamiast tego zbadać, co może się stać ze śmiertelnością, jeśli ludzie zaczną się więcej ruszać.

Ale najpierw naukowcy musieli ustalić punkt odniesienia, ile zgonów może być związanych ze zbyt małym ruchem. Zaczęli więc zbierać dane z trwającego testu National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), w którym reprezentatywna grupa osób pytana jest o nawyki zdrowotne, w tym aktywność fizyczną.

Ważne każde, dodatkowe 10 minut aktywności!

Naukowcy zebrali informacje od 4840 uczestników różnych grup społecznych - mężczyzn i kobiet, w wieku od 40 do 85 lat. Wszyscy dołączyli do ankiety w latach 2003-2006 i przez tydzień nosili monitor aktywności. Na podstawie tych danych naukowcy pogrupowali ludzi według tego, ile minut szli lub w inny sposób poruszali się przez większość dni. Sprawdzili również nazwiska osób w krajowym rejestrze zgonów, aby ustalić ryzyko śmiertelności dla różnych poziomów aktywności.

Naukowcy dokonali korekt, aby uwzględnić statystycznie osoby zbyt słabe lub w inny sposób niezdolne do chodzenia lub łatwego poruszania się. W swoich obliczeniach brali również pod uwagę wiek, wykształcenie, palenie tytoniu, dietę, wskaźnik masy ciała i inne czynniki zdrowotne. Badacze następnie przeprowadzili ten sam scenariusz statystyczny, w którym wszyscy ćwiczyli przez dodatkowe 20 minut dziennie i wreszcie przez dodatkowe 30 minut dziennie i sprawdzili wyniki śmiertelności.

Naukowcy stwierdzili, że sporo osób żyłoby dłużej w każdym z tych scenariuszy. Zgodnie z modelem, gdyby każdy zdolny dorosły chodził energicznie lub w inny sposób ćwiczył przez dodatkowe 10 minut dziennie, można by uniknąć 111 174 zgonów rocznie w całym kraju.

Kiedy podwoili czas ćwiczeń do dodatkowych 20 minut dziennie, liczba potencjalnie unikniętych zgonów wzrosła do 209 459. Potrojenie ćwiczeń do 30 dodatkowych minut dziennie zapobiegłoby 272 297 zgonom. 

Dane zostały zebrane przed pandemią, która wypaczyła wskaźniki śmiertelności.

Idź na spacer już dziś!

Te liczby mogą wydawać się abstrakcyjne, ale pokazują, że nawet krótki spacer może oznaczać uniknięcie przedwczesnej śmierci małżonka, rodzica, przyjaciela, dorosłego dziecka, współpracownika lub oczywiście nas powiedział Pedro Saint-Maurice, epidemiolog z National Cancer Institute, który prowadził nowe badanie. 

W tych danych jest przesłanie dla jednostek zdrowia publicznego o znaczeniu promowania aktywności fizycznej, żeby zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów - podkreślił. A przesłanie dotyczy jednakowo każdego z nas.

Więc wstań i chodź lub zaangażuj się w jakąś umiarkowaną aktywność fizyczną przez dodatkowe 10 minut. Zaproś przyjaciół, kolegów i starzejących się rodziców, aby zrobili to samo. W tym kontekście niewielka dodatkowa aktywność fizyczna może mieć ogromny wpływ - powiedział dr Saint-Maurice.