Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie to najlepsza droga do długiego życia w zdrowiu – potwierdzają to najnowsze badania amerykańskich uczonych nad długowiecznością. Osoby, które jedzą 2 porcje owoców i 3 warzyw każdego dnia są zdrowsze i żyją zdecydowanie dłużej. Ważne jest jednak odpowiednia proporcja spożywania warzyw i owoców. By to udowodnić, naukowcy zebrali dane z badań trwających 30 lat prowadzonych w sumie na ponad 2 milionach ludzi z całego świata.

Jedz warzywa i owoce na zdrowie

Diety bogate w owoce i warzywa to prawdziwy skarb. Bardzo często to one, a nie leki pomagają zmniejszyć ryzyko wielu przewlekłych chorób, które są głównymi przyczynami zgonów. W tym tych najgroźniejszych chorób: układu krążenia i raka. Niestety najnowsze dane (amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention) pokazują, że tylko jedna osoba na dziesięć zjada odpowiednią ilość warzyw i owoców każdego dnia. Niewiele pomagają tu zalecenia zawarte w piramidach zdrowego żywienia. Tymczasem, każdy kto chce żyć długo i zdrowo powinien wziąć je sobie do serca i stosować w życiu... a dokładniej na talerzu.

30 lat badań na ponad 2 milionach ludzi z całego świata

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z badań prowadzonych przez 30 lat. Początkowo zajęli się wynikami z Nurses 'Health Study i Health Professionals Follow-Up Study, przepowadzonymi na ponad 100 000 osób. Na potrzeby tej analizy naukowcy zebrali również dane dotyczące spożycia owoców i warzyw oraz ich wpływu na wydłużenie życia z 26 badań, które obejmowały około 1,9 miliona uczestników z 29 krajów znajdujących się w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Afryce i Australii.

Recepta na długowieczność

·       Spożycie około pięciu porcji owoców i warzyw dziennie wiązało się z ze znacznym obniżeniem ryzyka zgonu.

·       Jedzenie więcej niż pięciu porcji nie wiązało się z dodatkowymi korzyściami.

·       Osoby długowieczne, to osoby, które regularnie spożywały około dwóch porcji owoców dziennie i trzech porcji warzyw.

·       W porównaniu z osobami, które spożywały dwie porcje owoców i warzyw dziennie, uczestnicy, którzy spożywali pięć porcji owoców i warzyw dziennie, mieli o 13% niższe ryzyko śmierci w ogóle; o 12% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, w tym chorób serca i udaru; o 10% mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka; i 35% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc.

·       Nie wszystkie produkty spożywcze, które można by uznać za owoce i warzywa, dawały takie same korzyści. Na przykład: Warzywa bogate w skrobię, takie jak groszek i kukurydza, soki owocowe i ziemniaki, nie były związane ze zmniejszonym ryzykiem śmierci lub określonych chorób przewlekłych.

·       Z drugiej strony, ogromne korzyści zdrowotne wykazało spożywanie zielonych warzyw liściastych, w tym szpinaku, sałaty i jarmużu oraz owoców i warzyw bogatych w beta karoten i witaminę C, takich jak owoce cytrusowe, jagody i marchewki.

Cytat

Nasza analiza przeprowadzona na grupie kobiet i mężczyzn mieszkających w USA, dała takie same wyniki jak w innych 29 krajach na całym świecie, a to potwierdza biologiczną wiarygodność naszych odkryć i sugeruje, że można je zastosować do szerszych populacji na całym świecie - powiedział główny autor badania, doktor medycyny Dong D. Wang, epidemiolog, dietetyk i członek wydziału medycznego w Harvard Medical School oraz Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Ważna jest proporcja - połowa talerza wypełniona owocami lub warzywami

Wyniki badań są jednoznaczne i nie pozostawiają wątpliwości - najbardziej korzystne jest spożywanie warzyw i owoców 5 razy dziennie. Dwie porcje owoców, trzy warzyw.

Niestety okazało się, że nie wszystkie owoce i warzywa zapewniają takie same korzyści. Mowa tu o wspomnianych już warzywach bogatych w skrobię: groszku, kukurydzy i ziemniakach oraz gotowych sokach owocowych.

Cytat

American Heart Association zaleca, aby przy każdym posiłku napełniać przynajmniej połowę talerza owocami i warzywami - podkreśla dr Anne Thorndike, przewodnicząca komitetu żywieniowego American Heart Association i profesor medycyny w Harvard Medical School w Bostonie.

Źródła:

Materials provided by American Heart AssociationNote: Content may be edited for style and length.

Dong D. Wang, Yanping Li, Shilpa N. Bhupathiraju, Bernard A. Rosner, Qi Sun, Edward L. Giovannucci, Eric B. Rimm, JoAnn E. Manson, Walter C. Willett, Meir J. Stampfer, Frank B. Hu. Fruit and Vegetable Intake and Mortality: Results From 2 Prospective Cohort Studies of US Men and Women and a Meta-Analysis of 26 Cohort StudiesCirculation, 2021; DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.120.048996