Opryszczka jest zakażeniem wirusowym wywołanym przez HSV-1 i HSV-2 (skrót od Herpes simplex virus). Pierwszy z wirusów zwykle powoduje opryszczkę w górnej części ciała (wargi i jama ustna), drugi głównie na narządach płciowych, ale zdarza się, też odwrotnie. Zmiany niezależnie od umiejscowienia oraz typu wirusa praktycznie nie różnią się wyglądem.

Wirus opryszczki typu 1 (HSV-1) przenosi się z wydzieliną pęcherzykową, śliną oraz przez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą, np. przy pocałunkach, czasami przez picie z jednego naczynia, wspólne sztućce, maszynki do golenia czy ręczniki. 

Najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków. Oznacza, to że najłatwiej jest się zarazić przez kontakt z pęcherzykami. 

Wirus szybko ginie w temperaturze pokojowej oraz po wyschnięciu, dlatego przenoszenie się opryszczki przez przedmioty lub drogą kropelkową należy do rzadkości. 

Kto raz zaraził się opryszczką, będzie już zawsze miał w swoim organizmie wirusa opryszczki i okresowo będzie go wydalał w ślinie lub wydzielinach płciowych. Dzieje się tak, ponieważ po zakażeniu wirusy opryszczki pozostają w organizmie na stałe.

Przebywają w stanie "uśpienia" w komórkach zwojów nerwowych i mogą się okresowo uczynniać, zwykle pod wpływem czynników, takich jak infekcja, osłabienie, stres, niedożywienie, miesiączka, wychłodzenie lub działanie promieni słonecznych (opalanie).

Jak sobie radzić z opryszczką? Porady dietetyka

Dietetyk, Aneta Strelau, radzi, żeby unikać pokarmów, które zawierają za dużo argininy. Należą do nich, m.in.: czekolada, orzechy i masło orzechowe, ale także owsianka.

Żeby zwalczać opryszczkę potrzebujemy w organizmie takich składników, jak: cynk, witamina C i bioflawonoidy, które poprawiają ogólny stan i wygląd cery. Przyśpieszają one także proces gojenia się, odżywiają i chronią przed nawrotem opryszczki.

Jakie pokarmy zawierają dużo witaminy C, cynku i bioflawonoidów? Sprawdź TUTAJ>>>

Dietetyk Aneta Strelau w artykule na twoje-miasto.pl radzi także by zwiększyć spożycie surowych warzyw. Bo to nie tylko wpłynie dobrze na naszą odporność, ale również pomoże utrzymać prawidłową masę ciała i zwiększy zapasy energii. Odmłodzi skórę, a także - zapobiegnie opryszczce.